Çfarë duhet bërë pas shkollës së mesme?

Çfarë duhet bërë pas shkollës së mesme?
Në jetën akademike dhe në karrierën profesionale këshillohet të mësoni të jetoni në të tashmen. Megjithatë, procesi i trajnimit ose zhvillimi i punës është gjithashtu në përputhje me të ardhmen afatshkurtër. Prandaj, ka disa pyetje të bëra shpesh: Çfarë duhet të bëni pas shkollës së mesme? Çfarë rruge duhet të ndiqni pas përfundimit të kësaj faze? Ka disa alternativa.

1. Studimi në universitet

Disa studentë e kanë të qartë hapin tjetër që duan të ndërmarrin: duan të regjistrohen në një diplomë universitare. Përmbushja e këtij objektivi shkon përtej pritshmërisë personale.. Ekzistojnë disa kërkesa për akses që janë veçanërisht kërkuese në ato klasa në të cilat kërkesa tejkalon ofertën e vendeve. Megjithatë, ka një fushë të gjerë të diplomave universitare në shkencë dhe letra. Me pak fjalë, analizoni disa opsione dhe fokusohuni në ato që i përshtaten profilit tuaj.

2. Një vit i shtunë

Nuk është alternativa më e zakonshme. Kushtet e jashtme shpesh nuk janë të favorshme për marrjen e një vendimi që perceptohet si i rrezikshëm. Një vit boshllëk nuk do të thotë të humbësh kohë, por ta investosh atë në qëllime që rrisin rritjen personale. Për shembull, është e mundur të bashkëpunohet me një projekt solidariteti. Vullnetarizmi jep mësime të mëdha nga pikëpamja njerëzore.

Mund të jetë gjithashtu koha e duhur për të bërë udhëtime kulturore. Ndoshta ju dëshironi ta kaloni atë periudhë duke përmirësuar nivelin tuaj në një gjuhë. Me pak fjalë, ju mund të eksploroni shumë alternativa të tjera. Një vit boshllëk mund të synohet gjithashtu për të jetuar përvoja pozitive që janë një përgatitje për marrjen e vendimeve për të ardhmen. Për shembull, personi mund të mos e dijë saktësisht se çfarë karriere preferon të studiojë në universitet. Në atë rast, koha dhe durimi janë çelësi për të gjetur një përgjigje.

Ndoshta dëshironi të gjeni kohë për të shijuar hobi ose për të realizuar projekte që keni në pritje. Shkurtimisht, viti i diferencës mund të jetë një investim i shkëlqyer për të ardhmen dhe një mundësi për të vënë në perspektivë procesin e mëparshëm.

3. Mësoni gjuhë

Çdo periudhë mund të synojë përmirësimin e nivelit të fituar në një gjuhë. Dhe ky synim mund të kontekstualizohet pas shkollës së mesme. Kjo është një kohë e mirë për të vazhduar procesin për të siguruar themelin e mëparshëm. Përveç kësaj, trajnimi i vazhdueshëm ofron mjete të reja komunikimi me gojë dhe me shkrim. Zotërimi i një gjuhe pasuron curriculum vitae. Për këtë arsye, ajo mund të bëhet një faktor diferencial në një proces përzgjedhjeje kur kjo kompetencë është një kërkesë thelbësore për aksesin në punësim.

4. Ciklet e trajnimit të nivelit të lartë

Ndonjëherë, universiteti bëhet hapësirë ​​referimi pas përfundimit të Baccalaureate. Por ka edhe itinerare të tjera që ofrojnë përgatitje të shkëlqyer për të kërkuar punë. Për shembull, ju mund të studioni një cikël trajnimi të nivelit të lartë. Gradat janë grupuar në familje të ndryshme që mund t'ju ndihmojnë të kufizoni kërkimin tuaj për programin që i përshtatet profilit tuaj.

Janë cikle që zgjasin afërsisht 2.000 orë.. Ka propozime të specializuara që bëjnë pjesë në familjet e mëposhtme: aktivitete sportive, tregti dhe marketing, mikpritje dhe turizëm, imazh personal, shëndet...

Çfarë duhet bërë pas shkollës së mesme?

5. Trajnimi i parregulluar

Ka lloje të ndryshme trajnimi që vlerësojnë përvojën e të mësuarit. Jo të gjitha kurset kanë një titull që ka vlefshmëri zyrtare në fushën e biznesit. E megjithatë, ka shumë punëtori cilësore që, pavarësisht se janë pjesë e fushës së trajnimeve të parregulluara, janë shumë interesante. Sidomos në sektorin artistik. Për shembull, një person që dëshiron të rrisë krijimtarinë e tij letrare për të zhvilluar pasionin e tij për të shkruar, mund të marrë pjesë në kurse që ofrojnë mjete dhe burime për të krijuar histori.

Çfarë duhet bërë pas shkollës së mesme? Opsionet, siç mund ta shihni, janë të shumta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.