Çfarë është ajo e të qenit nëpunës civil?

zyrtari i spitalit

Të jesh nëpunës civil është ëndrra e shumë njerëzve dhe kjo është arsyeja pse ata vendosin të fillojnë të studiojnë një opozitë. Garat nuk janë një rrugë e thjeshtë, shumë njerëz braktisin shkollën për shkak të shkallës së stresit dhe përfshirjes që ata kërkojnë. Ndërsa është e vërtetë që të gjithë njohin njerëz që i kaluan provimet pothuajse pa studiuar dhe madje edhe pak "fat", ne gjithashtu të gjithë i njohim ata njerëz që kanë studiuar për të njëjtën opozitë prej vitesh dhe që nuk janë aq me fat.

Kundërshtimet nuk janë diçka që arrihet pa përpjekje dhe këmbënguljeNëse dëshironi të jeni një zyrtar publik, do të duhet të sakrifikoni (të paktën për një kohë) një pjesë të jetës suaj shoqërore, familjare dhe ekonomike, në mënyrë që të jeni në gjendje të përgatiteni plotësisht për provimet konkurruese në mënyrë që të përdorni profilin e punësimit publik që intereson ti Tingëllon lehtë, por realiteti është se nuk është kështu. Edhe pse duhet ta dini se shpërblimi më i madh arrihet pas shumë sakrificash, megjithëse do të duhet të vlerësoni personalisht nëse të qenit nëpunës civil shkon me personalitetin tuaj apo jo.

Ka njerëz që po kërkojnë një mënyrë jetese tradicionale, ku nuk duhet të shqetësohen shumë për gjërat dhe ku qetësia dhe rehatia janë protagonistët e jetës së tyre (sidomos financiarisht). Por ka edhe njerëz të tjerë që preferojnë të kenë një jetë ndryshe, luftoni në një mënyrë tjetër për të arritur ëndrrat tuaja dhe se nuk ka asnjë lidhje me të qenit nëpunës civil, dhe kjo është gjithashtu shumë e mirë. Të gjithë janë të lirë të vendosin se çfarë duan për të ardhmen e tyre! Për sa kohë që lufta dhe këmbëngulja ju shoqërojnë.

zyrtare

Por, çfarë është që të jesh nëpunës civil? Çfarë ndodh kur keni kaluar të gjitha opozitat dhe keni pikët dhe gjithçka që ju nevojitet për të qenë në gjendje të jeni zyrtar pa shqetësime të mëtejshme?

Le të themi zyrtari është një punëtor si çdo tjetër por me privilegje dhe nuk ka një kontratë të përbashkët pune siç mund të keni në një kompani të supermarketeve.

Përveç kësaj, zyrtari ka një seri të avantazh që një punëtor i punësuar në një kompani private nuk ka zakonisht, për shembull:

 • Siguri dhe mbështetje më e madhe ndaj kompanive private. Nëpunësi civil nuk duhet të ketë frikë për punësimin e tij pasi që është i përhershëm. Një zyrtar mund të punojë në të njëjtën punë derisa të jetë në moshën e pensionit.
 • Ata kanë më shumë përfitime punësimi, duke filluar nga orë fleksibile në më shumë pushime, leje, paga shtesë, shtesa ekonomike, leje pushimi ... dhe më shumë gjëra që një punëtor normal ose i vetëpunësuar as nuk mund t'i ëndërrojë.
 • Mendje e arsyeshme private.

zyrtarë të lumtur

Por të jesh zyrtar publik mund të ketë edhe anën e saj negative, kështu që tani do të flasim për disa disavantazhet:

 • Duket se të jesh nëpunës civil është gjëja më e mirë në botë, por realiteti është që mund të mos jetë aq i bukur. Kjo kërkon shumë trajnime dhe konflikte kompetencash midis personelit.
 • Nëse keni probleme në punën tuaj me një nëpunës tjetër civil mund të jetë mjaft e lodhshme të shkoni në punë në punën tuaj "për gjithë jetën". Kur kjo ndodh, shumë njerëz duhet të marrin viktima për shkak të depresioneve.
 • Ekzistojnë kufizime shumë të rënda për të pasur një punë të dytë ose për të kryer një lloj ndërmarrje private që mund të bie ndesh me aktivitetin që ju kryeni në punën tuaj si nëpunës civil.
 • Për të hyrë në një pozicion të nëpunësit civil kërkon shumë sakrifica, përpjekje dhe jashtë vullnetit diçka që kur gjithçka ndodh mund të mos të ketë qenë shumë e dobishme për ty, sepse kjo do të varet nga shkalla e vlerave të tua, ndoshta një punë për jetën dhe një pagë e mirë shkon me stilin e jetës tuaj.
 • Për të hyrë në një punë të nëpunësit civil, duhet të tregoni në provimet konkurruese se jeni personi më i aftë për pozicionin, megjithëse nervat e momentit mund t'ju shkaktojnë hile të këqija dhe madje edhe nëse jeni një person plotësisht i përshtatshëm (dhe akoma më i mirë) se shumë të tjerë) qëndrojnë jashtë për mungesë mundësish.

Për të hyrë në sistemin e opozitës do t'ju duhet të kalojë një sërë testesh dhe provimesh që do të ketë të bëjë me llojin e punës në fjalë. Njohuritë dhe meritat e marra në vitet e mëparshme të secilit prej kandidatëve do të vlerësohen.

Siç mund ta shihni, të qenit nëpunës civil ka shumë përparësi, por mund të ketë edhe disavantazhe dhe do të varet nga vlerat tuaja personale nëse vendosni të jeni punonjës publik apo jo.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.