Çfarë të hani pak para se të hyni në provimet konkurruese dhe të performoni në mënyrën tuaj më të mirë

ha para kundërshtimeve

Unë kam qenë duke biseduar me ju për dy javë për ushqimin para provimeve dhe gjithashtu për disa ushqime që do t'ju ndihmojnë të keni përqendrim më të mirë në studimet tuaja, por unë nuk dua të përfundoj duke folur për ushqimin pa shpjeguar paraprakisht se çfarë duhet të hani pak para kundërshtimeve për të kryer në maksimum. Dhe është se nëse nuk jeni të vetëdijshëm për fuqinë e ushqimit përpara kundërshtimeve, do t'ju duhet të vazhdoni të lexoni për të marrë një ide se për çfarë po flas.

Ditën e provimeve do t'ju duhet të ndiqni një dietë të bazuar në ushqimet që ju ndihmojnë më mirë, në mënyrë që testet tuaja të kalohen me sukses. Megjithëse sigurisht, nuk është e nevojshme të theksohet se ushqimi do t'ju ndihmojë të performoni në mënyrën tuaj më të mirë, por javë më parë do t'ju duhet të keni bërë pjesën tuaj dhe të keni studiuar mjaftueshëm dhe si duhet në mënyrë që atëherë, ushqimi në ditën e kundërshtimeve, të bëjë një punë e mirë për ju.

Një provim i gjatë do t'ju kërkojë të jeni elastik, kjo është arsyeja pse nutricionistët theksojnë rëndësinë e të pasurit zakone të shëndetshme të ngrënies gjatë këtyre periudhave të vështira që janë të vështira për t'u trajtuar nga shumë njerëz. Ata thonë se ushqimi dhe pijet mund t’i japin trupit tuaj energjinë që ju nevojitet, të përmirësojnë vigjilencën tuaj dhe gjithashtu të kenë energji të mjaftueshme për të të jetë në gjendje të durojë provime me orë të gjata. Nga ana tjetër, nëse nuk ha atë që i detyrohesh ditën e provimit, mund të ndihesh më nervoz, i ngadaltë dhe madje i lodhur.

Hani para kundërshtimeve

Ndoshta ju jeni një nga njerëzit që nuk e ka mendjen ta kapërcejë mëngjesin kur jeni nervoz, por me disa kundërshtime për të kapërcyer në mëngjes (ose në çdo kohë të ditës) këtë nuk mund ta lejoni. Kështu që ta dini se sa e rëndësishme është të hani para kundërshtimeve, është aq e thjeshtë sa ta kuptoni atë truri ka nevojë për energji nga ushqimi për të punuar në mënyrë efikase, kështu që nëse doni që truri juaj të përgjigjet do të duhet të mendoni për testin dhe jo për stomakun tuaj.

Një mëngjes i plotë me proteina, karbohidrate dhe vitamina është thelbësor që truri juaj të përgjigjet siç duhet.

Ju duhet të hani 5 vakte në ditë

Ju duhet të siguroheni që të hani 5 vaktet tuaja në ditë në mënyrë që mendja juaj të mos bjerë. Edhe nëse jeni nga ata njerëz që normalisht e kapërcejnë mëngjesin ose vdesin të uritur kur jeni nervoz, do të duhet t’i kushtoni kohë në mënyrë që ajo që ha të mos të bëjë të ndihesh keq por që je ushqyer mirë. Truri juaj ka nevojë për energji për të punuar mirë në kundërshtime, kështu që nuk do të duhet të mendoni se jeni të uritur ose nuk do të performoni mirë. A mund ta imagjinoni të studioni shumë për një provim dhe më pas të prishni gjithçka duke qenë shumë i lodhur? Nëse vërtet nuk keni asgjë për të ngrënë, atëherë provoni një gojëmjaltë, por ushqejeni trurin tuaj!

ha para kundërshtimeve

Ushqime për të stimuluar trurin tuaj

Ushqimet që truri juaj ka nevojë për të qenë në gjendje të jetë në fund të kanionit në kundërshtime janë ushqime të pasura me proteina që mund t'ju ndihmojnë të keni një mprehtësi më të mirë mendore. Zgjedhjet e shëndetshme të ushqimit në ditën e provimit përfshijnë: vezë, arra, kos, dhe madje edhe gjizë. Kombinime të tjera për një mëngjes të mirë mund të jenë drithërat integrale me qumësht të skremuar ose gjysëm të skremuar, vezë, tost me reçel, bollgur, bollgur ose musli pa sheqer. Ju duhet të zgjidhni!

Por ju gjithashtu keni mundësi të tjera dietike që do të jenë gjithashtu të shkëlqyera për ju të hani para se të keni kundërshtime: peshk, arra, boronica, fara luledielli, fara liri, fruta të thata, fiq dhe kumbulla të thata.

Fruta Mund të ju ndihmojë gjithashtu të mendoni më shpejt dhe të mbani mend gjërat më lehtë, kështu që ngrënia e pjeprave, portokajve, luleshtrydheve, boronicave ose bananeve do të ishte gjithashtu një mundësi e shkëlqyer.

Dhe nëse janë ato që ju pëlqen perime, Merrni shënim: karota të papërpunuara, speca zile, lakër Brukseli, spinaq, brokoli dhe shparguj.

Shmangni ushqimet e dëmshme

Por ashtu siç ju tregoj për ushqimet që janë të mira para kundërshtimeve, unë gjithashtu dua t'ju tregoj për ushqimet që janë më mirë të mbani larg dietës tuaj gjatë asaj dite të rëndësishme. Këto ushqime që nuk duhet të konsumoni janë të gjitha ato që bëhen me miell të bardhë, siç janë: biskota, ëmbëlsira ose kifle që kërkojnë kohë dhe energji për tu tretur.

Gjithashtu mos hani gjel deti sepse përmban L-triptofan i cili është një aminoacid thelbësor që do t'ju bëjë të ndiheni të përgjumur. Ju gjithashtu do të duhet të shmangni ushqime që janë të pasura me sheqer të rafinuar si çokollata, ëmbëlsira dhe çdo ëmbëlsirë në përgjithësi. Ju gjithashtu do të duhet të Shmang gjithashtu kombinimin e ushqimeve si proteina dhe niseshte së bashku.

Gjithashtu, nëse hani karbohidrate ato mund t’ju ​​bëjnë të ndiheni shumë të relaksuar, kështu që ato janë një mundësi e mirë për një ditë para provimit por jo për momente më parë. Karbohidratet si orizi ose patatet mund t’ju ​​bëjnë të ndiheni të rëndë dhe të përgjumur.

ha para kundërshtimeve

Pini gjithashtu çështje

Harrojeni të gjitha pijet dhe sigurohuni që të pini mjaft ujë para provimeve. Dehidrimi pa dashje mund të humbasë përqendrimin, si dhe t’ju ​​bëjë të ndiheni të dobët. Mos prisni derisa të keni etje për të pirë ujë, sepse atëherë do të ishit disi të dehidruar. Harrojeni të gjitha pijet e tjera, uji është aleati juaj pak para kundërshtimeve.

Nga sot do të jeni në gjendje të performoni në maksimum në kundërshtime falë të qenit në gjendje të ushqeheni në mënyrë inteligjente. Shpresoj që me këto këshilla të dini se çfarë duhet të hani pak para provimeve ... dhe të performoni sa më mirë! Ju nuk keni asnjë justifikim Për të ngrënë në një mënyrë të dëmshme para provimit, mos harroni këtë që sapo keni lexuar dhe mund të keni një dietë të shëndetshme për ditën e provimeve. Por gjithashtu, përfitoni nga ky informacion për momentet e studimit ose provimet e tjera që duhet të kaloni.

Si ushqeheni zakonisht para se të bëni një provim ose provime publike? Na tregoni sekretin tuaj dhe na tregoni se çfarë ju përshtatet më shumë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.