5 arsye për të studiuar Diplomën në Edukimin Social

5 arsye për të studiuar Diplomën në Edukimin Social

El edukator shoqëror Ai është një profesionist i cili bën një punë shumë të rëndësishme në qytete dhe qytete. Të gjithë njerëzit janë të rëndësishëm dhe integrimi i individëve forcon të mirën e përbashkët. Sidoqoftë, ka disa grupe që janë më të prekshme ndaj rrezikut të vuajtjes së një lloj padukshmërie në nivelin shoqëror. Në shoqërinë e sotme, për shembull, njerëzit e moshuar përballen me moshën e moshës që tregon paragjykime që krijojnë një imazh joreal të të moshuarve.

Edukatori merr pjesë në programe që promovojnë zhvillimin shoqëror përmes humanizmit. Veprimet e kryera mund të kontekstualizohen brenda fushës së fëmijëria, adoleshenca, rinia ose pleqëria. Ju gjithashtu mund të mbështesni grupe të tjera të prekshme. Pse të studiosh Diplomën në Edukimin Social? Në Trajnim dhe Studime ne ju japim disa ide.

1. Bëhuni një agjent i ndryshimit

Për të promovuar transformime të thella në shoqëri, është thelbësore të promovojmë lidershipin në projektet që ndjekin këtë qëllim. Por një ndryshim i këtyre karakteristikave nuk është rezultat i rastësisë, por ka lindur nga planifikimi. Për këtë arsye, është e rëndësishme të përgatitet një diagnozë e kontekstit aktual për të lëvizur në drejtimin e dëshiruar. Edukatori social ka trajnimin e nevojshëm për të marrë pjesë në këtë strategji të ndryshimit.

2. vlerat

Ka shtylla që janë thelbësore për të promovuar lumturinë si një e mirë shoqërore. Vlerat janë parimet që përmirësojnë bashkëjetesën dhe forcojnë dialogun. Por, në të njëjtën kohë, është gjithashtu thelbësore që ka profesionistë që trajnojnë të tjerët në rëndësinë e vlerave që, ndonjëherë, mund të bëhen relative. Vlerat që mbrojnë të drejtat e qenieve njerëzore janë thelbësore.

3. Përmirësoni jetën e njerëzve

Edukatori social vëzhgon se si, përmes punës së një ekipi të specializuar, ndodh një pikë kthese në jetën e njerëzve që hyjnë në burime të reja. Ndryshimi nuk është i menjëhershëm, por ekziston një proces i evolucionit. Kjo ndihmë nuk promovon varësi por përkundrazi autonominë dhe fuqizimin e njerëzve që, duke pasur përgatitje më të mirë, përballen me sfidat e përditshme me mjete të reja.

Çdo person është krejtësisht unik dhe i ndryshëm, prandaj, kjo shumëllojshmëri pasuron rutinën profesionale të atyre që perceptojnë se çdo ditë është e ndryshme nga ajo e mëparshme. Udhëtimi i një edukatori shoqëror nuk është kurrë identik, pasi proceset dhe rrethanat janë të veçanta.

4. Mësimi i vazhdueshëm

Edukatori social ndihmon të tjerët, por, në të njëjtën kohë, vazhdimisht mëson nga kontakti me histori që i tregojnë atij një realitet kompleks. Edukatori social mëson nga aftësia e vetë-përmirësimit të atyre që shoqëron dhe udhëzon.

Jo të gjithë kanë një situatë të favorshme, por të gjithë meritojnë të jenë të lumtur. Dhe është e nevojshme të gjesh mënyrën që e bën të mundur këtë proces. Edukimi social ofron përgjigje për pyetjet që kanë vlerë të rëndësishme filozofike.

5 arsye për të studiuar Diplomën në Edukimin Social

5. Masat parandaluese

Edukatori social është një profesionist i cili ndërhyn kur ndodh një situatë e prekshmërisë. Me përfshirjen e tij ai bën që ai aspekt të mos mbetet në planin e padukshmërisë: ai u jep zë situatave që kërkojnë një zgjidhje të përshtatur për nevoja specifike. Por një edukator social nuk punon në mënyrë reaktive, por proaktive. Në këtë mënyrë, gjithashtu merr pjesë në planet parandaluese që synojnë të forcojnë mirëqenien kolektive. Në këtë mënyrë, është e mundur të shmanget përjashtimi i mundshëm i disa grupeve që rrezikojnë më shumë të vuajnë nga kjo situatë për një arsye specifike.

Puna e edukatorit social është shumë e rëndësishme në shoqërinë e sotme që po kalon një kohë ndryshimesh dhe krizash. Pa dyshim, kjo vepër mjaft profesionale ka një vlerë të lartë humaniste.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.