5 avantazhe të studimit dhe punës në të njëjtën kohë

5 avantazhe të studimit dhe punës në të njëjtën kohë

Të punosh dhe të marrësh nota të mira është një detyrë që kërkon përpjekje. Për këtë arsye, kësaj vështirësie duhet t'i shtojmë edhe një tjetër: atë të punës në të njëjtën kohë kur jeni duke ndjekur diplomën. Sidoqoftë, përtej vështirësive, ju mund të përqendroheni në të gjitha përfitimet që prodhon ky fakt për ju. Cilat janë përparësitë e studimi dhe puna në të njëjtën kohë?

1. Menaxhimi i kohës

Situata juaj vetë ju mëson të zgjedh kohën në një mënyrë të tillë që të jeni në gjendje ta zgjasni atë për të përfituar nga ato minuta që studentët e tjerë i konsiderojnë të parëndësishme. Ju inkurajoni zakonin e planifikimit të orarit tuaj në një mënyrë shumë profesionale; diçka që do t'ju ndihmojë gjithashtu në të ardhmen kur përqendroheni vetëm në nivelin profesional.

Duke studiuar dhe punuar në të njëjtën kohë, vështirësitë shumëfishohen, por edhe kënaqësitë rriten. Kjo është, kur arrini një qëllim, përjetoni shumë lumturi.

2. Jini të vetë-mjaftueshëm

Ky është një kënaqësi personale shumë e rëndësishme. Të qenit në gjendje të paguani për studimet tuaja, të paktën pjesërisht, ju jep kënaqësinë që të jeni në gjendje të kontribuoni në ekonomia familjare. Në këtë mënyrë, stresi logjik financiar zvogëlohet pasi ekonomia është gjithashtu një përbërës i cilësisë së jetës.

Kjo gjithashtu ju jep vetëvlerësim pasi do të keni më shumë burime për të shijuar planet kulturore të kohës së lirë falë kursimeve tuaja. Ju e vendosni autonominë tuaj në praktikë.

3. Markë personale

Avantazhi i studimit dhe punës në të njëjtën kohë është se ju po krijoni një rezyme që mund të bëjë një ndryshim në proceset e përzgjedhjes para kandidatëve të tjerë të mundshëm. Duke punuar dhe studiuar në të njëjtën kohë, ju gjithashtu tregoni aftësi personale. Për shembull, ju jeni një person i përgjegjshëm dhe i vazhdueshëm, me aftësinë e vullnetit dhe aftësinë për sakrificë… Por përveç kësaj, puna dhe trajnimi ju ofrojnë një kombinim të shkëlqyeshëm të teorisë dhe praktikës.

Kjo do të thotë, ju do të keni mundësi më të mira pune në fund të karrierës tuaj pasi keni filluar përfshirjen tuaj në tregun e punës para të tjerëve.

4. Optimizimi i kohës së lirë

Shtë e vërtetë që duke punuar dhe studiuar në të njëjtën kohë nuk do të keni aq shumë kohë për kohën e lirë. Sidoqoftë, kur të keni një moment të lirë, do ta shijoni shumë më tepër. Aq sa pikërisht aty qëndron çelësi për të mësuar të vlerësosh ato momente. Koha e lirë është shumë më e këndshme sepse është në përpjesëtim me ligjin e përpjekjeve paraprake. Prandaj, nga një këndvështrim psikologjik, ju mund të aktivizoni fuqinë e të mësuarit për të jetuar në të tashmen duke lavdëruar tani.

5. Arritni qëllimet tuaja

Duke punuar dhe studiuar në të njëjtën kohë ju keni filluar a plani personal i veprimit që ju lejon të arrini qëllimin tuaj më të rëndësishëm tani: përparoni në studime. Me fjalë të tjera, të punosh është një zgjidhje kur bëhet fjalë për marrjen e parave të gatshme për të qenë në gjendje të përballosh të gjitha shpenzimet që rrjedhin nga jeta akademike.

Por gjithashtu, shikojeni këtë fakt në kontekstin e tij kohor. Me fjalë të tjera, kjo është një përpjekje e rëndësishme, megjithatë, ky pajtim i punës dhe trajnimit do të jetë i përkohshëm. Dhe ky mund të jetë motivimi juaj kryesor për të ecur përpara dhe për tu rritur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.