5 citate të famshme nga Charles Dickens

5 citate të famshme nga Charles Dickens

Në një ditë si sot më 1812 ai lindi Charles Dickens, një eksponent i letërsisë universale. Nga këndvështrimi i dijes, shkenca është një burim që vazhdimisht shikon të ardhmen si një sinonim i progresit. Pa dyshim, njohuritë shkencore inkurajojnë zhvillimin njerëzor.

Sidoqoftë, njohuritë humaniste tërhiqen gjithashtu nga një vështrim i shkëlqyeshëm në të kaluarën falë trashëgimisë letrare të emrave të mëdhenj. Sot në Formimi dhe studimet ne kujtojmë thelbin e Charles Dickens përmes frazave të tij më të famshme.

Mos i mbyllni kurrë buzët me ata që ju kanë hapur zemrën

Një mesazh që tregon rëndësinë e vlerësimit të sinqeritetit si një akt i hapjes ndaj tjetrit. Një mesazh që është një pilulë e mirë mençurie për të frenuar individualizmin kaq latent në shoqërinë e sotme. Sinqeriteti është një veprim i shpirtit në përputhje me të vërtetën më të thellë.

Çdo dështim i mëson njeriut diçka që i duhej të mësonte

Dështimi është një nga kufijtë që shqetëson shumica e qenieve njerëzore. Një përvojë që e vë personin përpara zhgënjimit të pritjes së pritjeve. Kjo është ajo që ndodh kur planet tuaja të karrierës prishen. Ndonjëherë jeta të befason me një plan tjetër nga ai që i ke vendosur vetes. Një simptomë e inteligjencës emocionale është marrja e një leximi pozitiv të këtyre përvojave.

Siç tregon kjo frazë nga Charles Dickens, tani e tutje, kur hasni humbje, mos u viktimizoni. Mundohuni të pyesni veten se çfarë mund t'ju ofrojë ajo përvojë dhe gjeni mësimin që ajo fsheh.

Fraza për të qenë një udhëheqës

“Ka njerëz të shkëlqyeshëm që i bëjnë të tjerët të ndihen të vegjël. Por madhështia e vërtetë po i bën të gjithë të ndihen shkëlqyeshëm ". Ky mesazh nga autori merr një kuptim të azhurnuar në nivelin e ndërmarrjes. Drejtuesit më të mirë janë ata që i shtyjnë punonjësit të jenë versioni i tyre më i mirë. Kjo është, liderët që promovojnë rritjen dhe evolucionin.

Udhëheqësit më të mirë janë ata që nuk i shkëlqejnë shkëlqimin e të tjerëve me dritën e tyre.

5 citate të famshme nga Charles Dickens

Njeriu nuk e di kurrë për çfarë është i aftë derisa të përpiqet

Sa frena i vendosim vetes me mendime kufizuese që na bëjnë të fiksohemi në atë që nuk mundemi? Sa plagë lindin nga kjo situatë? Realiteti është se, siç shprehet Charles Dickens në këtë mesazh, ju nuk e dini potencialin tuaj derisa në të vërtetë, jeta vetë ju ka dhënë mundësinë të tejkaloni veten.

Kufijtë më të këqij janë ato që ju i vendosni vetes në mendjen tuaj. Për fat të mirë, jeta ju ndihmon të modifikoni skemat tuaja nëse i jepni vetes mundësinë të shkoni përtej atyre ideve të mëparshme.

Fraza e famshme për letërsinë

"Ka libra, pjesa e prapme dhe kopertinat janë pjesët më të mira." Një mesazh totalisht realist që nuk duhet të na çojë drejt vlerësimeve të vazhdueshme për letërsinë, pasi jo të gjithë librat e botuar janë të denjë për një letërsi cilësore.

Fraza të famshme të një autori që transmeton jetën dhe njohuritë në secilën shkronjë. Ne e hedhim poshtë këtë postim në Formimi dhe studimet me këtë mesazh nga autori që pasqyron atë qëndrim optimizmi që psikologjia pozitive dhe librat e ndihmës vetjake tregojnë aq shumë krenari: "Nuk ka asgjë në botë që të jetë aq e papërmbajtshme ngjitëse sa e qeshura dhe humori i mirë".

Prandaj, përpiquni të buzëqeshni përtej problemeve. Ju do të jeni më të lumtur personalisht dhe profesionalisht, siç e kujton mirë ky mesazh nga Charles Dickens.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.