5 karrierat më të paguara kur merrni një punë

mjet për riparim dhe mirëmbajtje

Edhe pse unë jam një mbrojtës i qartë se ajo që studiohet duhet të jetë më shumë sesa nga detyrimi dhe arsyeja, nga pasioni dhe shija personale, unë e di që ka njerëz që mendojnë të kundërtën me mua (siç është normale, nga ana tjetër). Ka njerëz që preferojnë studioni një karrierë ose diplomë që i motivon ata mbi të gjitha për stimuj ekonomik se ata do të arrijnë duke punuar më vonë, atë që ata janë të apasionuar dhe pëlqejnë por që ata e konsiderojnë nga ana tjetër se nuk do t'u japin atyre përfitimin ekonomik që ata duan

Nëse mendoni kështu, ky artikull në 5 diplomat më të mira me pagesë kur fitoni një punë, është shkruar kryesisht me ju në mendje.

Më poshtë ju tregojmë se cilat janë studimet që duhet të studioni nëse ajo që dëshironi është të keni një rrogë të mirë pasi të keni kaluar dhe gjetur një punë sipas asaj që keni studiuar.

Inxhinieria e naftës

5 karrierat që paguajnë më së miri kur fitoni një punë - I. petrolero

Goesshtë e vetëkuptueshme që për çfarëdo inxhinierie që flitet, ju jep shpagim nëse punoni për të. Inxhinier i naftës duhet të ketë njohuri që i lejon atij të kryejë programimin, ekzekutimin dhe menaxhimin e proceseve të shfrytëzimit të hidrokarbureve, ujit dhe energjisë gjeotermale, me qëllim arritjen e përfitimeve ekonomike për vendin dhe parashikimin e dëmtimeve të mundshme ekologjike në mjedis.

Inxhinieri nukleare

Në pozicionin # 2 kemi një inxhinieri tjetër, në këtë rast, inxhinieri bërthamore. Inxhinieri bërthamor studion shumë hollësisht të dy kimi si fizika bërthamore për të kuptuar bashkëveprimin midis rrezatimit dhe materies. Inxhinieri bërthamore përfshin dizajnimin, analizën, zhvillimin, testimin, funksionimin dhe mirëmbajtjen e sistemeve dhe përbërësve të ndarjes bërthamore, konkretisht reaktorët.

Këto lloje pozicionesh kërkohen qartë, veçanërisht në SHBA.

Inxhinieri Informatike

Ai person që studion inxhinieri kompjuterike mund të gjejë një punë nga sa vijon:

 • En qendrat kompjuterike të ndërmarrjeve private, nga sektori industrial, pylltar, bankar, tregtar dhe / ose agro-industrial.
 • Kompanitë e shërbimit IT.
 • Institucionet e administratës publike.
 • Ushtrim i pavarur i profesionit.
 • Mësimdhënia në arsimin e lartë.

Në varësi të pozicionit tuaj në një ose në një nga faqet e mëparshme, paga juaj do të jetë më e lartë ose më e ulët, por edhe nëse është më e ulët, ajo do të jetë shumë mbi mesataren.

Inxhinieri Softuerësh '

Inxhinierët e programeve kompjuterikë kujdesen për detyrat e radhës, ndër të tjera:

 • Drejtoni dhe koordinoni projekte të zhvillimit dhe mirëmbajtjes së softverit.
 • Mbikëqyr fazat e jetës së a projekti për zhvillimin e softverit.
 • Të drejtosh ekipet e punës të përbërë nga analistë, dizajnerë dhe programues.
 • Analizoni dhe zgjidhni teknikat dhe mjetet e reja ekzistuese në tregun e teknologjisë dhe softuerit.
 • Analizoni dhe dizajnoni aplikacionet e program.
 • kryej verifikimi, integrimi dhe testimi i performancës të aplikacioneve softuerike.

 

Inxhinieri hapësinore

5 karrierat më të paguara kur fitoni një punë - I. hapësira ajrore

Ky lloj inxhinierie është gjithashtu shumë i kërkuar në SHBA dhe Kanada. 

Disa nga detyrat e një inxhinier hapësinor janë:

 • Projektimi dhe zhvillimi i automjeteve, sistemeve dhe përbërësve të hapësirës ajrore të tilla si avionët, anijet kozmike, raketat, satelitët dhe sistemet e komunikimit hapësinor.
 • Përgatitni specifikimet për materialet dhe proceset që do të përdoren në prodhimin, mirëmbajtjen, riparimin ose modifikimin e hapësirës ajrore.
 • Mbikëqyr dhe koordinon prodhimin, montimin, modifikimin, riparimin dhe mirëmbajtjen e avionëve dhe automjeteve hapësinore.
 • Zhvillimi i specifikimeve operacionale, oraret e mirëmbajtjes dhe manualet për operatorët.
 • Zhvilloni fazat teknike të mbështetjes logjistike dhe operative për automjetet dhe sistemet e hapësirës ajrore.

Unë i thashë, nëse ajo që dëshiron është të fitosh pak para nesër me punën tënde, duhet të përkushtohesh tani duke kërkuar studime në lidhje me inxhinieri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.