5 këshilla për të bërë një prezantim me gojë: ide kryesore

5 këshilla për të bërë një prezantim me gojë: ide kryesore
Është e rëndësishme të trajnohen aftësitë e të folurit publik sepse ato janë të përfshira në përvoja të ndryshme akademike dhe profesionale. Për shembull, ndoshta në një moment do të bëni një provim me gojë, mbroni tezën e doktoratës, mbani një konferencë ose bëni një prezantim. Në Trajnim dhe Studime ne ju japim pesë këshilla për të bërë një prezantim me gojë.

1. Provoni dhe përgatituni për atë moment

Përpara se të arrijë data e prezantimit gojor, ju keni disa ditë ose disa javë, në varësi të kontekstit, për të planifikuar me sukses atë qëllim. Për shembull, vendosni me shkrim pikat kryesore të prezantimit tuaj. Dhe provoni prezantimin duke lexuar tekstin. Kur të arrijë momenti kyç, është thelbësore që të mos lexoni fjalë për fjalë çdo fjalë të skenarit që keni krijuar.

Megjithatë, esetë e mëparshme do t'ju ndihmojnë të fitoni rrjedhshmëri në komunikimin e ideve kryesore. Ju mund të bëni prova në vetmi. Për ta bërë këtë, rilexoni tekstin me zë të lartë, në këtë mënyrë ju dëgjoni veten. Por ndoshta mund të mbështeteni në bashkëpunimin e dikujt që i besoni në momente të caktuara. Në këtë rast, kërkoni që ai t'ju japë mendimin e tij për aspektet që mund t'i ndryshoni ose përmirësoni.

2. Rrini në kohën e caktuar

Qëllimi për të bërë një prezantim të shkëlqyer në publik nuk duhet të rrjedhë nga dëshira për të shprehur më shumë të dhëna sesa e lejon koha objektivisht. Ka të ngjarë që, kur shkoni në një konferencë ose një takim pune, të vlerësoni përpikmërinë në fillim dhe në fund të këtij propozimi. Epo atëherë, përkthejeni atë shembull në kontekstin e një prezantimi me gojë. Zbuloni për kohën që keni për të paraqitur idetë kryesore.

3. Vizualizoni veten në vendin ku do të zhvillohet ekspozita

Nëse keni bërë tashmë prezantime të tjera me gojë, mund të mbështeteni pozitivisht në vlerën e përvojës suaj të mëparshme. Në atë rast, ju i dini çelësat e atij procesi dhe mund të korrigjoni disa gabime të mëparshme. Nëse përgatiteni për një sfidë kërkuese, jo vetëm që mund ta provoni ekspozitën për aq kohë sa e konsideroni të përshtatshme. A e dini se si është vendi ku do të zhvillohet ngjarja apo mund ta vizitoni për ta vëzhguar drejtpërdrejt? Ky imazh ju jep një vizion të kontekstit duke qenë se ai kornizon vendndodhjen.

Për shembull, mund t'ju ndihmojë të identifikoni këndvështrimin në të cilin do të ndodheni kur të jepni prezantimin. Nëse nuk mund t'i qaseni këtij informacioni deri në ditën e ekspozitës, shkoni në rrethinat e objekteve. Është pozitive që njiheni me vendin.

4. Planifikoni fillimin dhe përfundimin e prezantimit me gojë

Nëse do të bëni një prezantim me gojë, rekomandohet që të fokusoheni në shtimin e vlerës përmes zhvillimit të temës. Megjithatë, prezantimi tregon edhe dy momente kyçe: fillimin dhe lamtumirën. Epo, ata që marrin informacionin, duke qenë të pranishëm në dhomë, e kujtojnë përfundimin me qartësi të veçantë. Mundohuni të jeni të shkurtër dhe të përmblidhni një ide kryesore pa shkuar më tej..

5 këshilla për të bërë një prezantim me gojë: ide kryesore

5. Komunikoni me gjuhën e trupit

Prezantimi me gojë, siç tregon termi, vlerëson fjalën, tonin e zërit dhe mesazhin e shprehur përmes komunikimit verbal. Megjithatë, komunikimi shkon përtej asaj që folësi u thotë të pranishmëve. Gjuha e trupit është e integruar në kontekstin e një prezantimi me gojë.

Por si të bëheni të vetëdijshëm për sukseset? Dhe si të njohim dështimet e mundshme që është më mirë të korrigjoni? Për shembull, është thelbësore të mos bësh gjestikulim të tepruar gjatë prezantimit të një ideje. Duhet të keni kujdes edhe me ato gjeste që përsëriten shumë shpesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.