5 këshilla për të përfituar nga koha e praktikës

5 këshilla për të përfituar nga koha e praktikës

Një nga momentet më emocionuese në jetën akademike të shumë studentëve është ai moment në të cilin ata mësojnë për projektin në të cilin do të marrin pjesë gjatë një praktike. Praktikat janë shumë të rëndësishme sepse ato ofrojnë përvoja profesionale. Megjithatë, ajo që është me të vërtetë e rëndësishme është përfshirja e vetë protagonistit, i cili është i predispozuar pozitivisht ndaj kësaj sfide të re mësimore. Në Formación y Estudios Ne ju japim 5 këshilla për të përfituar nga koha juaj praktikat e biznesit:

1. Përpikmëria

Ruajtja e përpikmërisë si a zakon i vazhdueshëm Isshtë një gjest që tregon profesionalizëm nga dikush që planifikon orarin e tij duke marrë parasysh sa e rëndësishme është të filloni ditën pa nxitim. Prandaj, mbërrini në postën tuaj në kohë për të planifikuar ditën e re.

2. Pyetja

Teoria dhe praktika e një profesioni janë të lidhura. Gjatë periudhës së praktikës ju do të jeni në gjendje të aplikoni në këtë skenar atë që keni mësuar në klasë. Por praktika është gjithashtu një kohë mësimi.
Një kohë në të cilën ju mund të mësoni përmes vëzhgimit, përmes ushtrimit të detyrave të ndryshme dhe përmes duke bërë pyetje që ju lejojnë të zgjidhni dyshimet që lindin gjatë procesit të punës.

3. Objektivat e ndërmarrjes

Përveç përmbushjes së objektivave specifikë të vetë praktikave, ju gjithashtu mund të vendosni qëllime të tjera personale dhe profesionale që dëshironi të arrini gjatë kësaj periudhe kohore. Për shembull, mund të identifikoni disa forcë që do të dëshironit të zhvillonit gjatë kësaj periudhe të praktikës.

4. Shkruaj një ditar të praktikës në biznes

Kjo është një periudhë në të cilën protagonisti asimilon shumë informacione të reja në kontekstin e drejtpërdrejtë të përvojës në fushën e kompanisë. Burimi i shkrimit mund t'ju ndihmojë të mbani mend disa nga aspektet më të rëndësishme të kësaj periudhe me kalimin e kohës. Prandaj, mund të filloni një ushtroj ditarin.

Përmes kësaj kohe kushtuar shkrimit, ju mund të gjeni një hapësirë ​​për të thelluar jo vetëm temën e praktikave, por edhe introspektivën e aplikuar në këtë reflektim profesional. Kur kryeni këtë ditar të praktikës, kontekstualizoni informacionin duke deklaruar të dhënat më të rëndësishme. Vendi i periudhës së praktikës, periudha e kohëzgjatjes dhe data.

Jo vetëm që mund ta shkruani këtë ditar në një fletore, por gjithashtu mund të përdorni një burim dixhital si p.sh. blog për të ndarë artikuj mbi këtë temë. Në atë rast, ju mund ta ndani këtë informacion me të tjerët. Përmes publikimit të kësaj përmbajtje në një blog ju mund të përfshini edhe lexues të tjerë që janë të interesuar për këtë temë.

Periudha e praktikës në kompani

5. Rrjetëzimi gjatë periudhës së praktikës

Objektivi më i rëndësishëm i kësaj periudhe të praktikës është të mësuarit. Por, përveç kësaj, ju mund të keni mundësinë e krijimit të një kontakti. Ju jeni në një kontekst të favorshëm për të. Një hapësirë ​​profesionale ku ndani kohë dhe projekte me specialistë të tjerë. Me të arritur ditën e fundit të periudhës së praktikës, mund të mbani lidhje me disa nga kolegët me të cilët keni ndarë këtë përvojë.

Si përfundim, këto 5 këshilla për të përfituar nga kohën e praktikës Ato mund t'ju ndihmojnë të përmirësoni të mësuarit gjatë kësaj periudhe, e cila është një mundësi për ju. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të ndani pikëpamje me njerëz të tjerë të afërt që kanë kryer praktika profesionale dhe të cilët, nga afërsia e këtij besimi, mund të ndajnë sugjerime dhe rekomandime me ju. Askush nuk mund të kthehet në kohën e përvojës së tij, por ata mund të ndajnë me të tjerët reflektimet që kanë arritur nga koha e praktikës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.