6 këshilla për të punuar si nikoqire e ngjarjeve

6 këshilla për të punuar si nikoqire e ngjarjeve

Dëshironi të punoni si nikoqire e ngjarjeve? Kjo është një punë që ofron shumë mundësi karriere sepse kompanitë mbajnë ngjarje të shumta të korporatave. Në Trajnim dhe Studime keni gjashtë këshilla për të punuar si nikoqire e ngjarjeve.

1. Shkruani rezyme tuaj dhe letrën tuaj të motivimit

Si në çdo profesion tjetër, zejtaria a curriculum vitae e personalizuar është çelësi për përmirësimin e kërkimit të punës në këtë sektor. Trajnimi dhe përvoja e përmendur në kurrikul duhet të jenë në përputhje me qëllimin nga puna si nikoqire e ngjarjeve.

Kjo është, mos shtoni ato kurse që nuk i shtojnë vlerë markës suaj personale. Ka ngjarje të llojeve të ndryshme. Kongreset janë të shpeshta në universitete. Nga ana tjetër, kompanitë gjithashtu kryejnë ngjarje të korporatave.

2. Kursi i zonjës së ngjarjes

Trajnimi i specializuar ju hap dyert sepse një program i këtyre karakteristikave stërvit ata që duan të zhvillojnë këtë profesion. Ka shumë aftësi dhe kompetenca që ata që kryejnë këtë punë duhet të tregojnë. Njohja e gjuhëve është thelbësore, pasi, për shembull, disa nga të pranishmit në ngjarje mund të flasin anglisht, frëngjisht ose gjermanisht. Shkathtësitë sociale tregojnë gjithashtu përsosmëri profesionale të atyre që ofrojnë shërbim optimal ndaj klientit.

3. Agjencitë e nikoqireve të ngjarjeve

Ka projekte të specializuara në këtë sektor. Agjencitë që bashkëpunojnë në programimin e ngjarjeve të ndryshme dhe të cilave ju mund të dërgoni CV-në tuaj për të dërguar letrën tuaj të motivimit. Përmes internetit mund të gjeni informacione për agjenci të ndryshme. Kontrolloni faqen e internetit dhe rrjetet sociale të secilit projekt. Nëse keni ndonjë pyetje që dëshironi të sqaroni, kontaktoni njësinë ekonomike përmes mjeteve të parashikuara për këtë qëllim në faqen e internetit të agjencisë.

4. Oferta pune për nikoqire të ngjarjeve

Ofertat e punës në internet zënë një vend thelbësor në kërkimin aktiv të punës. Përmes konsultimit të shpeshtë të këtyre kanaleve në internet mund të gjeni reklama të specializuara. Pastaj, lexoni me kujdes reklamën për detajet e punës dhe kërkesat që duhet të plotësojnë ata që paraqiten në procesin e përzgjedhjes.

5. Kalendari i panaireve dhe kongreseve

Nëse dëshironi të filloni të punoni si nikoqire e ngjarjeve, rekomandohet që të informoheni për ngjarjet më të rëndësishme që ndodhin gjatë gjithë vitit. Mund të gjeni ngjarje në qytete të ndryshme. Cili entitet e quan aktin? Ju ndoshta mundeni dërgoni rezyme tuaj në mënyrë që ata të marrin parasysh profilin tuaj në festimet e ardhshme.

Rrjetet janë thelbësore për të kërkuar punë sot. Isshtë gjithashtu e dobishme të filloni të punoni si nikoqire e ngjarjeve, pasi talentet e tjerë që janë pjesë e rrjetit tuaj të kontakteve mund t'ju informojnë gjithashtu për tema që lidhen me këtë profesion.

Pjesëmarrja në këto lloj ngjarjesh mund t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë profesionin e zonjës së ngjarjes. Këshillat e këtyre profesionistëve janë thelbësore sepse ato ofrojnë një trajtim të afërt me të pranishmit.

6 këshilla për të punuar si nikoqire e ngjarjeve

6. Krijoni markën tuaj personale për tu dalluar

Ju ndërtoni markën tuaj personale përtej CV-së tuaj. Ju komunikoni profesionalizmin tuaj përmes sjelljes tuaj. Përpikmëria është një shprehje e përgjegjësisë tek ata që punojnë si nikoqire e ngjarjeve. Rekomandohet gjithashtu që ky profil të ketë gatishmëri për të punuar si ekip. Bashkëpunoni për projekte me profesionistë të tjerë që e bëjnë një kongres të suksesshëm.

Përveç ndjekjes së një kursi për të punuar si nikoqire e ngjarjeve, ju gjithashtu mund të merrni pjesë në një seminar të fjalimeve publike. Në këtë mënyrë, ju fitoni aftësi, burime dhe kompetenca të reja që do t'ju ndihmojnë të përmirësoni versionin tuaj më të mirë.

Cilat ide të tjera dëshironi të ndani në Trajnim dhe Studime për të arritur këtë qëllim profesional?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.