Logroño do t'u japë trajnim dhe punësim 113 të papunëve me probleme të veçanta të futjes së punës

Nisma vjen nga Shërbimi i Punësimit në La Rioja çfarë do të krijojë shtatë projekte të reja trajnimi dhe punësimi. Katër nga iniciativat do të jenë Punëtori për Punësim dhe Shkolla Punëtorie. Në këto shtatë projekte ata pritet të marrin pjesë 113 të papunë Riojans sesa me vështirësi të veçanta për të gjetur punë.

Buxheti për veprimet e lartpërmendura të Trajnimi profesional për punësim do të jetë 1,7 milion € siç komunikohet nga Këshilltari i Punësimit i Qeverisë së La Rioja, Havier Erro. Në paraqitjen publike ai ishte shoqëruar nga Menaxherët e Shërbimit të Punësimit Riojano, Luis Garcia del Valle.

La Rioja vë bast Shkollat ​​e Punëtorive dhe Punëtoritë e Punësimit si një mënyrë për të siguruar që të papunët të mund të kenë aftësim cilësor dhe më pas a empleo. Ajo për të cilën bëhet fjalë është mësoj një zanat për të papunët që marrin pjesë në veprime trajnuese, gjithashtu duke arritur që ata të mund të gjejnë një punë brenda strukturës prodhuese të Riojan.

të gjithë veprimet e organizuara nga SRE ata janë koordinuar nga korporatat lokale dhe institucionet jofitimprurëse të cilët janë të ngarkuar me zhvillimin e kurseve të trajnimit për të papunët. Përzgjedhja e subjekteve që do të zhvillojnë kurset e trajnimit është bërë duke marrë parasysh perspektivat e punës së pjesëmarrësve, plani i trajnimit, përvetësimi i përvojës profesionale dhe inovacioni i projektit.

Ky grup i projekteve të trajnimit do të zhvillohet nga korporatat lokale të Calahorra, Logroño, Alfaro, Haro, Ocón dhe Santo Domingo. Të zgjedhur të papunë me më pak se 25 vjet do të integrohen në Shkollat ​​e Punëtorive, ndërsa mbi 25 vjeç Ata do ta bëjnë atë në Punëtoritë e Punësimit.

Fuente: Minuta 20 | Foto: Hapësira e lumit Riverland


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.