Alicante organizon një punëtori për kujdesin e varësisë për të papunët

Agjencia Lokale e Punësimit e Alicante sapo prezantoi Punëtoria e Dytë për Kujdesin nga Varësia. Qëllimi i kësaj punëtorie është të trajnojë të papunët në kujdesin për njerëzit e varur. Punëtoria është e ndarë në dy module të pavarura trajnimi, të tilla si Kujdesi Geriatrik dhe Kujdesi për Personat me Aftësi të Kufizuara.

Këto punëtori financohen nga Ministria e Ekonomisë, Financave dhe Punësimit e Qeverisë së Valencias dhe ato janë të pajisura me një buxhet prej 546.111 € dhe janë planifikuar të fillojnë në dhjetor 2010 dhe të përfundojnë në dhjetor 2011. Agjencia Lokale e Punësimit ka theksuar punësueshmërinë e madhe që ekziston aktualisht në kujdesin e personave në ngarkim.

Studentët që marrin pjesë në kurse gjithashtu kanë përparësinë që kanë siguroi një kontratë një vjeçare në ndërmarrjet që administrojnë kujdesin për personat në ngarkim. Numri i studentëve që do të jenë në gjendje të marrin pjesë në kurse do të jenë 30 të papunë dhe, siç është shpjeguar tashmë, ata do të kenë të drejtë për një kontratë njëvjeçare pas procesit të përzgjedhjes së kandidatit perceptues.

Personi i ngarkuar me kryerjen e përzgjedhjes do të jetë Shërbimi i Trajnimit dhe Punësimit i Valencias (SHËRBIMI) dhe të përzgjedhurit do të kenë të drejtë gjatë periudhës së trajnimit për një shpërblim që do të jetë 1,5% e pagës minimale ndërprofesionale përmes modalitetit të kontratës së trajnimit.

Punëtoria është organizuar sipas dy faza të njëkohshme teorike dhe praktike që zgjat gjashtë muaj. Gjatë kësaj periudhe studenti do të ndërthurë trajnimin teorik me punën praktike. Mësuesit janë të gjithë ekspertë dhe janë punësuar nga Agjencia Lokale brenda degëve të ndryshme shëndetësore.

Burimi: Njoftime për shtyp | Foto: Dibrat


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.