Andaluzia anulon ndihmën për profesionistë të pavarur dhe profesionistë

Andaluzia anulon ndihmën për profesionistë të pavarur dhe profesionistë

La krizë, vendosur për vite në Andaluzi, gjithashtu ka arritur në ndihma që Bordi shpërndau midis të vetëpunësuarve dhe profesionistëve me synimin për të inkurajuar aktivitetin ekonomik në rajon. Ka qenë Ministria e Ekonomisë, Inovacionit, Shkencës dhe Punësimit e cila sapo ka mbyllur ndihmën ekzistuese për profesionistët e pavarur, biznesmenët dhe shoqatat profesionale.

Grantet janë anuluar nga urdhri i drejtpërdrejtë i Drejtorit Antonio Ávila dhe janë përqendruar në pezullimi i dy llojeve të subvencioneve që jepeshin automatikisht çdo janar. Grantet e para ishin ekskluzivisht për NVM-të dhe profesionistët e pavarur që zhvilluan veprime rreth parandalimit të rreziqeve në punë.

Lloji i dytë i ndihmës që ka mbetur pa efekt janë ato që u janë dhënë shoqatave profesionale për promovimi i veprimtarisë ekonomike. Ata ishin grante të pakthyeshme që variojnë nga 1.500 deri në 18.000 euro varësisht nga lloji i ndihmës.

Pezullimi i ndihmës ka ndodhur më pas janë botuar në Gazetën Zyrtare të Junta de Andalucía, megjithëse të gjitha grantet e mëparshme që po jepen do të vazhdojnë të jenë efektive. Deri në rendin e ri ato grante do të anulohen megjithëse nga Junta de Andalucía është raportuar se kur situata ekonomike të përmirësohet do të jetë shumë e mundur që këto subvencione të rikuperohen.

Edhe pse do të vazhdojnë të jepen grante për NVM-të tashmë autonome rregullat që do të ndiqen nga tani e tutje do të jenë shumë më kufizuese kështu që kushtet që do të duhet të plotësohen personat fizikë dhe juridikë që hyjnë në ndihmë do të jenë shumë më të mëdha. Nga ana tjetër, subvencionet gjithashtu do të duhet të jenë në përputhje me standardet evropiane që rregullojnë këto ndihma.

Fuente: Abc i Seviljes    | Foto: csandcom


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.