Bursat e FPU për Trajnimin Universitar të Mësuesve

Bursat e FPU

Shumë profesionistë vendosin të ndjekin një doktoraturë pas përfundimit të studimeve të tyre universitare. Përmes realizimit të tezën e doktoratës, të zhvillojnë aftësi të reja si studiues. Ata përfshihen në një projekt afatgjatë. Dhe në këtë projekt të bej doktoraturen Nuk është e rëndësishme vetëm të kesh entuziazëm, motivim dhe përkushtim për të kryer këtë mision, i cili, në shumë raste, është aq profesional.

Ata profesionistë që mendojnë se punojnë si profesorë në universitet ose që dëshirojnë të specializohen në degën e kërkimit, mund ta vlerësojnë këtë itinerar profesional. Por në vendimin për të studiuar një doktoraturë ka aspekte të tjera që gjithashtu ndërhyjnë në shqyrtimin përfundimtar.

Përfundimi i doktoratës në universitet

Secili student i doktoratës ka rrethanat e veta. Ndonjëherë ky motivim i studjoj doktorature Mund të kushtëzohet nga fakti i të pasurit të një granti që mbështet projektin dhe i lejon studentit të përqendrohet në atë qëllim të përparimit në objektin e tij të studimit.

Përveç që ka një drejtori i tezës, zgjidhni një temë me interes, ndiqni një metodologji dhe specifikoni detajet e projektit në planin e veprimit, studenti mund të aplikojë gjithashtu për të aplikuar për ato bursa për të cilat plotësojnë kërkesat e thirrjes.

Qëllimi i bursave të FPU të Trajnimi Universitar i Mësuesve është të ofrojë mbështetje me anë të një modaliteti të kontratës para doktoratës për teza që jo vetëm forcojnë kompetencat e studentit të doktoratës, por projekti përfundimtar gjithashtu përbën një kontribut të njohurive që pasuron shoqërinë. Ka kërkesa të ndryshme që studenti i doktoratës duhet të plotësojë për t'u kualifikuar për këtë lloj ndihme. Këto grante janë të destinuara për studentët që kryejnë kërkimet e tyre në departamentet e universiteteve spanjolle.

Ata studentë të doktoratës që kanë këtë bursë e kanë këtë mbështetje për një periudhë të përafërt prej katër vjetësh. Koha në të cilën ata mund të përsosin tezën e tyre, përqendrohuni në shkrimin e kapitujve, zhvillojnë konkluzione dhe të zbatojë përmirësimet e nevojshme për mbrojtjen e projektit në ditën e provimit para gjykatës së tezës. Me përfundimin e këtij procesi mësimor, studenti fiton titullin mjek dhe regjistron këtë informacion në rezymenë e tij / saj.

Teza e doktoratës

Si të zgjidhni një mbikëqyrës të tezës

Studenti i doktoratës duhet të ketë një mbikëqyrës të tezës i cili ka një gradë Ph.D. dhe i cili është pjesë e institucionit universitar në të cilin studion studenti. Përfundimi i një teze është një projekt afatgjatë. Dhe kaq shumë gjëra mund të ndryshojnë në këtë kohë që ndërhyn, saqë profesionisti mund të mos e përfundojë projektin nëse ai ose ajo nuk ka një të tillë. beca. Qëllimi i kësaj dhe i granteve të tjera për këtë qëllim është vlerësimi i punës kërkimore për kontributin e saj në shoqëri.

Ky mbikëqyrës i tezës shoqëron studentin e doktoratës në këtë proces trajnimi. Një punë e drejtimit të tezës që është gjithashtu e lidhur ngushtë me të mentorim pasi që si profesionist ai e ndan përvojën e tij me studiuesin që udhëzon.

Mbështetja e një burse të këtyre karakteristikave jo vetëm që i lejon profesionistit të përqendrohet në këtë projekt që është i integruar në planin e tyre të punës, por këto të dhëna gjithashtu përbëjnë një meritë të kurrikulës që Mjeku i ardhshëm do të jetë në gjendje të shkruajë në letrën e tyre të mbulimit për të kërkuar punë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.