40 Bursa kërkimore La Caixa të dhëna studentëve të biomjekësisë

Bursat La Caixa 2011

Ministrja e Shkencës dhe inovacionit, Cristina Garmendia dhe Dtor. Gjenerali de La Caixa, Joan María Nin, ishin shumë të kënaqur të hënën e kaluar, të 18-të, në Barcelonë, në dorëzimin zyrtar të Grantet kërkimore që u janë dhënë gjithsej 40 studentë të Biomjekësisë, në mënyrë që ata të marrin pjesë në projektet ambicioze të institucioneve spanjolle siç janë Qendra Kombëtare e Kërkimit të Kancerit, Instituti i Kërkimeve Biomjekësore, Qendra Kombëtare e Bioteknologjisë dhe Qendra e Rregullimit të Gjenomit, siç njoftohet nga La Caixa në faqen e saj të internetit.

Sipas Garmendia, me këto ndihma synohet të zbulohet talentet kërkimore që mund të jenë konkurrues në zonën e tyre, si dhe të bëhen ambasadorët më të mirë për Spanjën, duke iu referuar ekipit të studentëve kombëtarë që janë zgjedhur për Bursat e përmendura. Ai theksoi se po jetojmë një periudhë të vështirë dhe se është shumë e rëndësishme, edhe në këto kohë, të kemi programe kërkimore cilësore. Vlerat tona u është dashur të garojnë me studentë nga e gjithë bota.

Lajmi i mirë vazhdon me të dhëna të siguruara për pjesëmarrje në tre botimet e thirrura deri më sot. Megjithëse në vendndodhjen e tij të parë u arritën rreth 775 aplikime, ky numër është rritur në mënyrë eksponenciale në më shumë se 1400. Vlen të përmendet gjithashtu se ka ende një të fundit njoftimi, ai i vitit 2012, në të cilin numri i aplikacioneve gjithashtu pritet të rritet ndjeshëm. Në total, institucioni financiar Caixa do të ketë investuar në fund të programit në fjalë Grantet kërkimore, gjithsej 18,4 milion euro.

Studentët që kanë marrë ato të këtij edicioni 2011 do të kenë një total neto mujor prej 1500 euro për 24 muaj, dhe 1700 për 24 muajt e ardhshëm. Ata gjithashtu do të mbulojnë shpenzimet e udhëtimit.

Imazhi: La Caixa


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.