Cila është rëndësia e imazhit personal në fushën profesionale

Cila është rëndësia e imazhit personal në fushën profesionale

Imazhi personal është pjesë e komunikimit joverbal. Dhe komunikimi joverbal është i pranishëm në mjedise të ndryshme profesionale: intervista pune, proceset e negociatave, ngjarjet e rrjetëzimit, kurset e trajnimit... Imazhi personal dhe gjuha joverbale nuk perceptohen vetëm në ndërveprimin ballë për ballë, por edhe në imazhe dhe video. Për shembull, këshillohet të shtoni një fotografi të fundit në biografinë ose në prezantimin e një blogu profesional. Në këtë kontekst, vlera e imazhit fiton rëndësi të shtuar: ai personalizon informacionin e përshkruar në tekst.

Imazhi personal nuk e përcakton një person. Megjithatë, ajo merr kuptim të shtuar në përshtypjet e para. Mendoni për ato ngjarje profesionale në të cilat, edhe para se të jeni prezantuar me njerëzit e tjerë, keni pasur një perceptim të caktuar. Mënyra e veshjes, qëndrimi i trupit, gjestet dhe lëvizjet transmetojnë një lloj informacioni (që bashkëbiseduesi e interpreton nga subjektiviteti).

Si të përmirësoni imazhin personal në fushën profesionale

Duhet të theksohet se imazhi personal nuk i referohet një vizioni reduksionist të stereotipeve të bukurisë. Siç e kemi komentuar, imazhi personal tregon ndikimin e gjuhës joverbale. Dhe personi mund të ndikojë me vetëdije në këtë plan nëse dëshiron të bëjë disa ndryshime në këtë drejtim.. Kjo do të thotë, ju keni mundësinë të përafroni pamjen tuaj me mesazhin që vërtet dëshironi të përcillni. Për shembull, dikush mund të mendojë se imazhi që dëshiron të projektojë përmes mënyrës së veshjes nuk është ai që percepton në pasqyrë.

Disa profesionistë të specializuar ofrojnë shërbimet e tyre për të këshilluar, drejtuar dhe shoqëruar klientët në procesin e forcimit të imazhit të tyre personal. Figura e blerësit personal, për shembull, ka marrë projeksion të madh sot. Ndihma juaj mund të jetë kyçe për ata që duan të gjejnë stilin e tyre në mënyrën e veshjes, sepse kanë ndaluar së identifikuari me veshjet që kanë në dollapin e tyre. Blerësi personal mund t'ju udhëzojë të zgjidhni ato ngjyra që përmirësojnë thelbin tuaj personal ose ato veshje që përmirësojnë versionin e tyre më të mirë. Këshillat tuaja gjithashtu mund të përputhen me një objektiv specifik: kujdesin për imazhin tuaj personal në një intervistë pune të ardhshme. Në këtë rrethanë profesionale, zgjedhja e stilit mund të jetë kyçe.

Në mënyrë të ngjashme, Ekspertët që aktualisht punojnë si konsulentë imazhi janë të specializuar në një sektor që ka fituar projeksion të madh. Është pozitive që imazhi që një person dëshiron të përcjellë në fushën profesionale të përputhet me mesazhin që ai vërtet komunikon me të tjerët.

Cila është rëndësia e imazhit personal në fushën profesionale

Imazhi personal dhe marka personale: si lidhen ato?

Imazhi personal, siç e kemi komentuar, është veçanërisht i rëndësishëm në përshtypjet e para. Për shembull, gjatë sekondave të para të një interviste pune. Megjithatë, aftësia komunikuese e një qenieje njerëzore shkon përtej përshtypjes së parë dhe forcohet me kalimin e kohës.

Edhe pse, ndonjëherë, ato momentet e para mund të jenë vendimtare (nga një këndvështrim pozitiv ose negativ): Për këtë arsye, termi që diskutojmë në Formación y Estudios Është në lidhje të drejtpërdrejtë me markën personale. Kjo është, me markë. Është një koncept kyç në fushën profesionale pasi, për shembull, ndikon pozitivisht në diferencimin e një kandidati që tregon versionin e tij më të mirë gjatë një procesi përzgjedhjeje.

Imazhi personal, siç e kemi theksuar, ndikon pozitivisht ose negativisht për disa sekonda, të cilat, megjithatë, janë të përshtatura në kontekste kyçe: intervista pune, takime profesionale, ngjarje të kompanisë, aktivitete në rrjet, udhëtime pune... Për këtë arsye. , është kaq e rëndësishme të kujdesesh për një aspekt që në asnjë rast nuk është sipërfaqësor apo dytësor kur kuptohet kuptimi i tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.