Cilin shkollë të mesme për të zgjedhur: 5 këshilla praktike

Cilin shkollë të mesme për të zgjedhur: 5 këshilla praktike

Nxënësi udhëzon të ardhmen e tyre profesionale bazuar në vendimet që i përmirësojnë ato zhvillimin personal. Faza e Baccalaureate është shumë e rëndësishme. Nxënësi mund filloni diplomën e shkencave, arteve, shkencave humane dhe shoqërore. Cilin opsion për të zgjedhur? Në Trajnimet dhe Studimet ne ju japim disa ide.

1. Preferencat personale

Reflektoni për këtë çështje për të vendosur rrugën. Cilat janë interesat tuaja personale? Cilat tema ju pëlqejnë më shumë? Cilat janë aftësitë tuaja? Përshtatni vendimin për të zgjedhur modalitetin që është në përputhje me talentin tuaj. Konsultohuni me subjektet me kujdes për të pasur një pasqyrë të itinerarit të zgjedhur.

Ndoshta ju nuk i doni të gjitha lëndët që janë integruar në atë kontekst. Gjëja më e rëndësishme është që përfundimi është pozitiv nga pikëpamja juaj. Merrni këtë vendim me përgjegjësi, por pa perfeksionizëm.

2. heton

Vendimi që do të merrni është i rëndësishëm për ju. Keni kriteret tuaja për të bërë zgjedhjen përfundimtare. Essentialshtë thelbësore që të informoni veten për të bërë përcaktimin më të mirë. Për shembull, kërkoni këshillën e një mentori. Besoni një personi që e njeh potencialin tuaj, e di se cilat janë shqetësimet tuaja dhe dëshiron lumturinë tuaj. Studentët e tjerë që kanë filluar këtë fazë para jush gjithashtu mund të ndajnë informacion praktik me ju nga perspektiva e tyre.

Zgjidhni të gjitha dyshimet që keni. Rekomandohet që të merrni vendimin tuaj pa ndjenjën se keni çështje në pritje për t'u zgjidhur. Studimi shoqërohet me përpjekje, këmbëngulje dhe disiplinë. Por do të ndiheni më të motivuar dhe më të lumtur nëse zgjidhni një opsion që e doni që në momentin e parë.

3. Cilat janë qëllimet tuaja afatgjata

Faza e Baccalaureate ka një fillim dhe një fund, është një cikël më shumë në rrugën e jetës akademike. Por ky episod është gjithashtu i përshtatur në një kontekst më të gjerë. Në këtë mënyrë, ju mundeni lidhni diplomën e zgjedhur me qëllime të tjera më afatgjata. Në cilën fushë do të donit të punonit në të ardhmen? Për cilat fusha jeni të interesuar? Cili është profesioni juaj? Cilët profesionistë i admironi vërtet? Çfarë studimesh do të donit të bënit më tej? Çfarë nisjesh ofron itinerari?

Ju planifikoni të ardhmen tuaj profesionale nga ky moment kur tani merrni vendime që ju afrojnë me atë horizont. Zgjidhni një modalitet të shkollës së mesme që ju afron me qëllimin. Ndoshta ju ende nuk keni një përgjigje për të gjitha këto pyetje. Në atë rast, përqendrohuni në vendin ku jeni. Merrni vendimin që e konsideroni më të mirë për ju. Mos lejoni që frika nga gabimi t'ju kufizojë. Ka shumë aspekte të së ardhmes që janë të paparashikueshme. Prandaj, është mirë që të përqendroheni në gjithçka që mund të bëni tani për t'u kujdesur për këtë çështje.

4. Merrni vendimin me kohë dhe entuziazëm

Ky është një vendim i rëndësishëm, dhe secili person duhet të kalojë procesin e vet për të gjetur përgjigjen e tij. Gjatë procesit mund të përjetoni dyshime midis alternativave të ndryshme. Por është e rëndësishme që në një moment të arrini në një përfundim përfundimtar në lidhje me diplomën që dëshironi të studioni. Përdoreni këtë kohë për të hulumtuar dhe konsultuar këshillat e nevojshme. Shijoni përvojën dhe rritni njohjen tuaj!

Cilin shkollë të mesme për të zgjedhur: 5 këshilla praktike

5. Perceptimi për nivelin e vështirësisë

Kur një student studion një shkollë të mesme që përputhet me preferencat e tij personale, ai motivohet në këtë proces. Përkundrazi, kur një subjekt perceptohet si monoton dhe i mërzitshëm, niveli i vështirësisë duket më i lartë. Pengesat duken më komplekse kur analizohen nga një perspektivë individuale. Rezultatet akademike të kësaj faze ndikojnë në momente të tjera të mëvonshme siç është qasja në universitet.

Çfarë këshille dëshironi të jepni për ata studentë që janë në momentin e zgjedhjes së një diplomë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.