Cilat detyra kryen një asistent korrektues

Oficeri i Burgut-1

Puna e asistentit në institucionet penale nuk është e njohur mirë brenda popullatës, si me akuzat e tjera të një qendre penitenciareMe Në rastin e ndihmësit, duhet thënë se puna e tij është mjaft e rëndësishme në lidhje me funksionimin e duhur të burgut.

Puna është mjaft e paguar dhe realiteti është larg asaj që njerëzit mendojnë dhe asaj që shihet në filma. Mund të thuhet se pozicioni i asistentit në institucionet korrektuese është përqëndruar në zgjidh problemet e mundshme me të cilat i burgosuri mund të hasë në jetën e tij të përditshme.

Kërkesat dhe përparësitë e pozitës së asistentit të institucioneve penitenciare

Njerëzit që i bashkohen stafit duhet të plotësojnë një sërë kërkesash, siç janë përgjegjësia dhe pranimi i mjaftueshëm për të gjetur zgjidhje për problemet e të burgosurve. Nga ana tjetër, është thelbësore që të respektohen rreptësisht urdhrat e ndryshëm të eprorëve të rrethimitMe Sigurisht, këta zyrtarë duhet të dinë gjithçka që lidhet me të drejtat dhe detyrat e të burgosurve dhe rregullat që qeverisin qendrën.

Sa i përket avantazheve kur punoni si asistent burgu, ato janë si më poshtë:

 • Duke qenë një zyrtar publik, puna është mjaft e qëndrueshme dhe për jetë.
 • Paga është një tjetër tërheqje e madhe e asistentëve të burgut. Fitoni rreth 2200 euro bruto në muaj, duke qenë një pagë mjaft e lartë për kategorinë të cilës i përket.
 • Orari mund të konsiderohet një tjetër nga avantazhet e mëdha të këtij pozicioniMe Personi që punon në këtë pozicion nuk arrin 40 orë në javë. Konkretisht, ka rreth 37 orë në javë që mund të grupohen së bashku dhe në këtë mënyrë të mund të lirohen një ditë në javë.

funksione-ndihmës-institucione penitenciare

Fushat që përfshijnë pozitën e asistentit të institucioneve penitenciare

Brenda trupit të lartpërmendur, ka një seri fushash specifike në të cilat asistenti do të kryejë një sërë aktivitetesh me karakteristikat e njëri -tjetrit:

 • E para nga fushat është ajo që quhet mbikëqyrje e jashtme. Shtë grupi më i madh i punëtorëve brenda burgut dhe detyra e tij është të jetë përgjegjës për mbikëqyrjen dhe kontrollin e të burgosurve të qendrës. Nga ana tjetër, ato mund të ndahen në dy grupe:
 1. Njëri quhet V1 dhe ata zakonisht punojnë çdo ditë të vitit duke bërë ndërrime dhe rrotullime. Paga e tij është më e larta në mesin e të gjithë punëtorëve dhe puna e tij nuk është tjetër veçse të ruajë rendin brenda burgut dhe të sigurojë që të burgosurit të respektojnë standardet e përcaktuara.
 2. Grupi i dytë është V2 dhe ata zakonisht nuk punojnë natën. Ato janë paga shumë më të ulëta se në rastin e V1 dhe puna e tyre është të monitorojnë ato zona të qendrës që janë jashtë moduleve siç është rasti i dhomës së pushimit ose klasës sportive.

BURGJE-MADRID-PUNËT_2054804542_6508451_1300x731

 • E dyta nga zonat është ajo që quhet e përzier. Siç sugjeron edhe emri, këta punëtorë do të kryejnë detyra administrative edhe pse ata gjithashtu mbajnë kontakte të drejtpërdrejta me të burgosurit. Ata mund të kryejnë detyra që lidhen me kuzhinën e qendrës ose mirëmbajtjen e objekteve të ndryshme. Paga e këtyre punëtorëve është shumë më e ulët se ato të zonës së parë.
 • Fusha e tretë i referohet punës në zyrë, Prandaj, punonjësit e tij kryejnë ekskluzivisht veprimtari administrative dhe ata nuk kanë asnjë kontakt të drejtpërdrejtë me të burgosurit. Ata nuk janë brenda qendrës dhe shpërblimi i tyre është shumë më i ulët se ai i punëtorëve që mbajnë kontakte të drejtpërdrejta me të burgosurit.

Në fund të fundit, puna e një ndihmësi të institucionit të burgut nuk ka të bëjë fare me atë që shfaqet në filma. Jobshtë një punë më pak e rrezikshme sesa mund të duket në shikim të parë, edhe pse herë pas here ka rreziqe. Paga është vërtet tërheqëse dhe ka pak të meta që mund të vihen në një pozicion të tillë. Sikur kjo të mos mjaftonte, Shteti zakonisht ofron një numër të madh vendesh çdo vit, kështu që ju nuk keni asnjë justifikim për të provuar.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sandra dijo

  Emri im është sandra, shënimi është shumë interesant, por shumë konciz, nuk jam dakord me mënyrën tuaj për të shpjeguar rolin e ndihmësit të burgut. Unë jam nga Republika Argjentinase, kam qenë një agjent burgu për njëzet vjet, këtu ne kryejmë të gjitha llojet e detyrave të përmendura më lart, paga është shumë më pak se ajo që emërton fillimisht në përgjithësi, ose Garda e Brendshme dhe / ose e jashtme, administrativ, edukatorë, profesionistë të shëndetit, dhe gjithashtu varet nga hierarkitë në funksion. Shtë një punë ku dikush duhet të ketë një thirrje për shërbim, por nuk i shpëton asaj që shfaqet në filma, pasi filmat tregojnë realitetin në mënyra të caktuara. Në shënimin e tij ai po e bën atë sikur të ishte një guidë turistike me çmimin më të mirë, por realiteti është ndryshe. Ne po flasim se qeniet njerëzore janë ata që strehohen atje, me problemet dhe konfliktet e tyre dhe se si agjent, duhet të ketë përgjegjësi, përkushtim, profesion, të zbatojë rregulloret, por mbi të gjitha ligjin, me respekt dhe ndershmëri.
  Si oficer burgu, funksioni im kryesor është të mbroj jetën e të burgosurit brenda burgut derisa gjyqtari të vendosë lirimin e tij.