Këshilli i Qytetit Santander do të trajnojë 250 të papunë

Konsistori kantabrian i Santander, përmes Departamentit të Rinisë, Punësimit dhe Teknologjive të Reja do të trajnojë gjatë këtij viti 2011 për të 250 të papunë të cilët janë të regjistruar në qytet. Trajnimi do të përcillet përmes Kurse 20. Me këtë, dhe siç shpjegohet nga këshilltari Samuel Ruiz, synohet të përballet me kërkesën e fortë për trajnim për të papunët në qytet.

këshilli-i-qytetit-i-Santander-do-formojë-250-të papunë

Creative Commons

Ruiz gjithashtu ka komentuar se në Cantabria ka 43.000 të papunë, nga të cilët 13.500 janë qytetarë të Santander. Kjo supozon se banorët e Santander në një situatë papunësie janë 32% të atyre në këtë bashkësi autonome. Ky për komunën e Santander është një problem serioz që duhet të zgjidhet.

Kurset janë të orientuara drejt segmenteve të tregut të punës ku ka kërkesa më të mëdha, të cilat në qytet janë rikuperimi i peizazhit dhe integrimi i personave me aftësi të kufizuara. Një pjesë e kurseve pritet të mësohen nga AMICA. Përveç kurseve që synojnë vetëm të papunët, do të ketë edhe një që ka si fushë audiovizuale dhe do të jetë e hapur për të gjithë Santanderianët.

Disa nga kurset janë tip eksperimental dhe që e kanë si objekt grupe speciale me vështirësi më të mëdha për të gjetur punë, siç janë gratë, të rinjtë dhe të papunët për një kohë të gjatë. Këto kurse përfshijnë tregti, shërbim ndaj klientit, roje sigurie dhe specialist administrativ në menaxhimin e magazinës.

Fuente: ABC | Foto: Rakum


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.