Marbella do të trajnojë më shumë se 2011 të papunë në 100 në 8 kurset e planifikuara

El Bashkia e Marbella, përmes Qendrës Komunale të Trajnimit dhe Punësimit sapo ka njoftuar se do të ndodhë më shumë se 100 të papunë në 8 kurset e planifikuara për vitin e ardhshëm. Ndër kurset gjejmë operatorin e çerdheve, anglishten e shërbimit ndaj klientit, monitorimin e aktiviteteve të kohës së lirë, kujdesin shëndetësor dhe social, projektuesin dhe shitësin e produkteve turistike në internet dhe multimedia.

provimet konkurruese2021122010b

Creative Commons

Siç e kemi përmendur tashmë ato janë 8 kurse e cila synon të rrisë kualifikimin e tyre si mënyrë për të gjetur një punë. Nga konsistori, ajo që po provohet është riintegrimi në tregun e punës të atyre njerëzve që gjatë asaj që kemi qenë në krizë kanë humbur vendet e tyre të punës.

Këshilli i qytetit ka dashur të drejtojë, një vit më shumë, planet për trajnimin e të papunëve në Marbella, përfshirë ushtrimin e kompetencave që janë të rezervuara për organizmat e tjerë të administratës së përgjithshme të shtetit, për shkak të mos funksionimit të tyre.

Një nga kurset më të spikatur është operatori i çerdheve, i cili zgjat për shumë kohë 635 orë dhe do të arrijë trajnimin e 15 të papunëve. Për më tepër, ky kurs ka një angazhim për rekrutim prej 60%, që do të thotë se 9 banorë të Marbellas do të gjejnë përsëri punë në këtë sektor. Punësimi do të jetë i mundur me marrëveshjen e nënshkruar midis këshillit të qytetit dhe Viveros Guzmán.

Një nga kurset më aktuale është ai i gjuhë, e cila do të zhvillohet në Marbella dhe San Pedro de Alcántara. Këto kurse gjuhe do të kenë 15 vende dhe një periudhë mësimore prej 220 orësh.

Burimi: Marbella | Foto: Shën Pjetri


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.