Filologjia angleze: mundësitë profesionale

Filologjia angleze: mundësitë profesionale
Faza akademike është veçanërisht e lumtur kur studenti zhvillohet plotësisht në fusha që lidhen me interesat e tyre. Domethënë, kur keni mundësinë të thelloheni në përmbajtjen që ju pëlqen. Dëshironi të studioni filologji angleze? Nëse dëshironi të bëni një karrierë në letra, mund të zgjidhni këtë zgjedhje. Dhe çfarë mundësish profesionale ofron në planin afatgjatë?

1. Puna në fushën e trajnimit

Shpesh, studentët që marrin diplomën e zhvillojnë punën e tyre në fushën e mësimdhënies. Për shembull, ata mund të japin mësime në një institut. Në atë rast, ekziston mundësia e përgatitjes së një opozite për të punuar në një qendër arsimore. Kalimi i testeve që janë pjesë e procesit të vlerësimit rrit mundësinë e aplikimit për një vend fikse. Me pak fjalë, është një objektiv që siguron stabilitet të konsiderueshëm në karrierë.

Nëse e bëni këtë trajnim, mund të filloni të punoni edhe në universitet. Në atë rast, përveç mësimit të orëve, ju keni mundësinë të bashkëpunoni si studiues në projekte të ndryshme. Në fakt, është e rëndësishme që të bëni tezën tuaj të doktoraturës për t'u thelluar në një temë që lidhet me filologjinë angleze. Për të intensifikuar kërkimin aktiv të punës, dërgoni CV-në tuaj tek akademitë që ofrojnë klasa dhe aktivitete jashtëshkollore.

2. Punoj në librari

Çdo profesionist që studion Filologjinë Angleze ka pritshmëri specifike. Kërkimi i punës mund të fokusohet gjithashtu në libraritë. Filologu ka njohuri të gjera për botën kulturore, letrare dhe editoriale. Në këtë mënyrë, ajo ka përgatitjen e dëshiruar për të nxitur nxitjen e leximit në biznes.

Me pak fjalë, ai është një ekspert që mund të shoqërojë çdo lexues në kërkimin e një titulli që lidhet me interesat e tyre. Ju nuk mund ta dërgoni CV-në vetëm në ato librari që ndodhen në zonën ku jetoni ose në qytete të tjera. Është një ide biznesi që mund t'ju frymëzojë nëse doni të zhvilloni një sipërmarrje të mundshme.

3. Bibliotekat

Bibliotekat ofrojnë një gamë të gjerë veprash që janë të organizuara në mënyrë perfekte në grupe të ndryshme. Dhe librashitësi është një profesionist që udhëzon dhe këshillon përdoruesit që vizitojnë qendrën për të shijuar produktet dhe shërbimet në dispozicion. Është e rëndësishme që profesionistët që kalojnë provimin të gëzojnë zakonin e leximit dhe të kenë njohuri të gjera për historinë e letërsisë botërore. Një punë profesionale rrit shkallën e lumturisë në ditën e punës.

4. Punoni si korrektor

Ka profesionistë të ndryshëm që kanë një ndikim pozitiv në krijimin e një teksti cilësor. Zakonisht, emri i autorit fiton dukshmëri të madhe në audiencën e synuar. Megjithatë, figura e korrigjuesit të tekstit është çelësi për të korrigjuar gabimet e mundshme dhe për t'u kujdesur për çdo detaj të përmbajtjes.

Filologjia angleze: mundësitë profesionale

5. Merrni pjesë në projekte kulturore

Ai është një profesionist që mund të përfshihet aktivisht në promovimin e kulturës në mënyrë që ajo të jetë e aksesueshme për shoqërinë. Për shembull, ju jeni një profesionist që mund të drejtoni një klub librash me një axhendë që përmban një përzgjedhje veprash të zgjedhura me kujdes. Është gjithashtu e mundur organizoni një seminar shkrimi krijues që ofron mjete dhe burime kryesore që nxënësit të konsolidojnë stilin e tyre. Në mënyrë të ngjashme, maturanti mund të mbajë pozicionin e kritikut letrar në një media. Në atë rast, ajo ndan analiza të specializuara për risitë editoriale që arrijnë në treg.

Prandaj, nëse dëshironi të studioni Filologjinë Angleze, mund të gjeni mundësi të shumta profesionale në sektorin e kulturës. Në fakt, ju keni mjete të ndryshme për të përmirësuar markën tuaj personale në internet. Për shembull, mund të dëshironi të krijoni një blog ose kanal në YouTube për të ndarë interesin tuaj për këtë temë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.