Pesë këshilla për të studiuar gazetarinë në distancë

Pesë këshilla për të studiuar gazetarinë në distancë
Karriera e gazetarisë ofron trajnimin e dëshiruar për të punuar në një sektor thelbësor për shoqërinë. Profesionisti fiton një përgatitje kyçe për të bashkëpunuar me një medium komunikimi ose për të hetuar tema me interes shoqëror. Shpeshherë, studentët ndjekin mësimet ballë për ballë në universitet dhe gëzojnë përfitimet e mësimdhënies tradicionale. Megjithatë, teknologjitë e reja rrisin inovacionin në fushën e arsimit. Në Trajnim dhe Studime ne ju japim pesë këshilla për të studiuar gazetari në distancë.

1. Angazhohuni për kalendarin e studimit

Shpesh, zgjedhja e trajnimit në internet përputhet me kërkimin e orareve fleksibël që lehtësojnë organizimin e agjendës personale. Është shumë pozitive që vlerësoni avantazhet dhe burimet që mësimi në distancë vë në dispozicionin tuaj. Megjithatë, gjëja më e rëndësishme është të ruani një përkushtim të vendosur ndaj qëllimit afatgjatë: merr titullin gazetar.

2. Krijoni një kalendar javor me një strukturë realiste

Qëllimi përfundimtar është ai që i jep kuptim të gjithë procesit. Ka të ngjarë që gjatë rrugës të përjetoni pengesa, kufizime dhe vështirësi. Vizualizoni qëllimin për të kujtuar pse e nisët këtë rrugë. Gjithashtu, krijoni një kalendar javor me një orar realist për t'u fokusuar në studimin afatshkurtër. Edhe pse ka ngjarje të paparashikuara në të cilat mund t'ju duhet të bëni disa ndryshime në rendin e ditës, merrni si prioritet zakonin e zbatimit të planit fillestar. Kështu, ju ecni drejt qëllimit përfundimtar pa shtyrë detyrat që mund të bëni tani.

3. Mbani zakonin e leximit çdo ditë të javës

Për shembull, mund të lexoni burime të ndryshme informacioni për t'u informuar për lajmet aktuale. Dita fillon me një përmbledhje të zhvillimeve më të fundit në çështjet ekonomike, punësimit, sportit, shoqërisë apo kulturës. Me pak fjalë, gjatë kësaj periudhe mund të filloni të praktikoni disa nga zakonet që do të vazhdojnë t'ju shoqërojnë gjatë gjithë karrierës suaj. Ne anen tjeter, përmes leximit mund të zbuloni gjithashtu se cilat tema ju interesojnë më shumë dhe në cilin sektor dëshironi të zhvilloni punën tuaj. Televizioni dhe radioja janë mjete të tjera komunikimi që mund t'i konsultoni çdo ditë.

4. Planifikoni zonën tuaj të studimit dhe krijoni një rutinë të qëndrueshme

Mësimi në distancë ofron avantazhin që studentët mund të vazhdojnë mësimin e tyre kudo që janë. Me fjalë të tjera, është një metodologji që ofron fleksibilitet maksimal në lidhje me organizimin e kohës, por edhe në zgjedhjen e zonës së studimit. Pavarësisht kësaj, rekomandohet që të krijoni një zonë praktike për të promovuar zakonin dhe për të mbajtur një rutinë. Është thelbësore që ambienti të jetë i rehatshëm, domethënë duhet të përshtatet me nevojat tuaja. Nga ana tjetër është pozitive që është një vend i ndritshëm dhe që ka një dekorim të personalizuar.

Pesë këshilla për të studiuar gazetarinë në distancë

5. Konsultohuni me mësuesit për dyshimet tuaja

Është shumë e rëndësishme që të krijoni një kalendar studimi me një organizim real të kohës. Mundohuni të jeni proaktiv gjatë fazës suaj akademike. Planifikimi është një veprim shumë pozitiv. Ne te njejten menyre, rekomandohet që të zgjidhni dyshimet që keni për tema të ndryshme në momentin që ato lindin. Domethënë, kontaktoni mësuesit për të sqaruar ato çështje që janë pjesë e mësimit.

Prandaj, nëse doni të studioni gazetari në distancë, shijoni përvojën akademike nga një këndvështrim gjithëpërfshirës. Shkurtimisht, fokusohuni në avantazhet dhe mundësitë që paraqet aktualisht kjo metodologji. Përveç kësaj, është një kontekst i favorshëm për të zhvilluar aftësi dixhitale që janë kyçe në një karrierë gazetareske. Dhe vizualizoni potencialin tuaj si një gazetar i trajnuar, i kualifikuar dhe kompetent.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.