Pse karriera e Administratës dhe Financës do të jetë gjithmonë e kërkuar

Administrata dhe financat

Kur mbaron shkollën e mesme, ose formimin profesional, ke dy rrugë: të shkosh në universitet ose të kërkosh një punë. Ata që zgjedhin opsionin e parë kanë disa karriera për të marrë një diplomë të fokusuar në atë që duan të studiojnë. Nga ana tjetër, në formimin profesional ju tashmë dilni me një titull specifik të atij materiali apo interesi që keni.

Megjithatë, katalogu i trajnimeve është i gjerë dhe shumë zgjedhin të zgjedhin degët që kanë një dalje. Këtu hyjnë karriera apo trajnimi në Administrim dhe Financë, dy lëndë që do të jenë gjithmonë të kërkuara. Nëse studioni një karrierë në Administrim, Ekonomi, etj. ose a Formimi i Lartë Profesional në Administratë dhe Financë, ka arsye për të menduar se gjithmonë do të ketë punë. T'ju tregojmë?

Pse të studioni Administratë dhe Financë

tavolina e një studenti për Administrim dhe Financë

Qoftë nëpërmjet një diplome universitare ose përmes formimit profesional, Administrata dhe financat janë një pjesë e rëndësishme e çdo vendi, familjeje dhe individi.

Ju mund të stërviteni personalisht, duke shkuar në universitet ose qendrën e FP, ose të regjistroheni në qendrat e trajnimit profesional në internet, si Titulae, për të studiuar kursin e lartë të FP në Administrim dhe Financë.

Arsyet pse këto formacione gjithmonë kanë dhe do të jenë të kërkuara janë këto:

Specializimi transversal

Duke studiuar Administrim dhe Financë do të jeni duke ofruar profilin tuaj të punës (dhe gjithashtu personal) me trajnime në lidhje me sektorin ekonomik, dhe e specializuar për të qenë transversale.

Çfarë dobie ka kjo për ju? Mirë, ndër të tjera, sepse vetë kompanitë do të vazhdojnë të kenë nevojë për profile tregtare, financiare, të lidhura me burimet njerëzore, me departamentin e ekonomisë (edhe në marketing) dhe ky trajnim mund t'ju hapë dyert.

Ka një shkallë të lartë punësimi

Me këtë nënkuptojmë se kurset në Administratë dhe Financë, Sipas Shërbimit Publik Shtetëror të Punësimit, SEPE, ka një shkallë të lartë punësimi. Me fjalë të tjera, ka punë dhe ky trend pritet të vazhdojë, jo vetëm në vitet në vijim, por edhe në të ardhmen afatmesme.

Nëse kemi parasysh që administrata dhe financat janë pjesë e përditshmërisë sonë, jo vetëm në nivel pune, e vërteta është se ka shumë arsye për të menduar se do të jetë kështu.

Aplikim për punë… dhe familje

Kush thotë se njohuritë që merrni në Administrim dhe Financë nuk mund të zbatohen në jetën tuaj personale? Në fakt, ju do të keni shumë më tepër informacion, mjete dhe të dhëna sesa njerëzit e tjerë që nuk e kanë përfunduar atë dhe që duhet të përmirësojnë jetën tuaj si në aspektin profesional ashtu edhe në atë personal.

P.sh. Çështja financiare në familje do të menaxhohet shumë më mirë sesa me një person që nuk i ka marrë këto njohuri.

Çështje të tilla si buxheti, faturimi, procedurat... nuk do të jenë të panjohura për ju dhe aq më pak do të keni frikë të përballeni me to.

Estudiante

Siguri

Po flasim për trajnimin tuaj në dy fusha shumë të rëndësishme në nivel pune: nga njëra anë, administrative; nga ana tjetër, financiare. Kështu që ju merrni njohuri të gjithanshme që kompanive u pëlqejnë shumë.

Ju lutem vini re që të gjitha departamentet e një kompanie duhet të komunikojnë dhe të arrijnë "të mirën e përbashkët". Nëse keni një njohuri më të fokusuar të departamenteve të ndryshme, çfarëdo qoftë ajo, ju keni një fokus më të madh, pasi nuk merrni parasysh vetëm seksionin ku jeni, por edhe atë tjetër që i bashkëngjitet trajnimit tuaj. Për shembull, nëse punoni në departamentin e Administratës dhe merrni disa fatura, mund të ndodhë që, nga ajo që keni studiuar, të dini një mënyrë për të përmirësuar financat e kompanisë. Dhe nëse dëshironi apo jo, kjo mund t'ju ndihmojë të njiheni më shumë (për sa kohë që e prezantoni temën në mënyrën më të mirë të mundshme, sigurisht).

Përgjegjësia në kompani

Një pozicion i administratës dhe financave në një kompani është shumë përgjegjës. Detyrat me të cilat merret ky profesionist janë shumë të rëndësishme. Për shembull, flasim për bilancet ekonomike, domethënë që kompania është gjithmonë e shëndetshme për sa i përket shpenzimeve dhe të ardhurave dhe nëse ka probleme, di t'i menaxhojë ato.

Përveç kësaj, merret me logjistikën e pagesave, me fjalë të tjera, përmbushjen e afateve për të paguar shërbimet apo produktet që blihen për kompaninë apo edhe procedurat me Thesarin, etj.

Prandaj, Nuk është një pozicion me pagesë të ulët, larg kësaj. Është ndoshta një nga ato që ofrojnë përfitimin më të mirë mujor, ndonëse me përgjegjësinë që sjell duhet të merret parasysh edhe stresi që mund të sjellë.

njeri që lexon një libër të Administratës dhe Financave

Ju jep aftësi të tjera

Ndër to mund të veçojmë përgjegjësi (për shkak të asaj që sapo ju thamë më parë) rregulli, aftësia për të punuar si ekip...

Dhe kjo e fundit është ndoshta ajo që kompanitë kërkojnë më shumë. Ata nuk duan punëtorë të pavarur sepse e dinë se në grup punojnë më mirë dhe bashkojnë përpjekjet drejt një të mire të përbashkët, e cila në fund të fundit është ajo që të gjithë kërkojnë.

Një karrierë e orientuar në sektorin ekonomik

Nëse ka një aspekt që është i pranishëm në të gjitha vendet dhe që nuk do të zhduket për mijëra vjet, kjo është çështja ekonomike. Prandaj, një VT në Administrim dhe Financë, ose një karrierë e fokusuar në këto fusha, hap një ndryshim shumë të gjerë për ju. Ju nuk mund të kërkoni punë vetëm në vendin tuaj, por edhe në të tjerët. Është ideale për ata që nuk duan të jetojnë gjithmonë në të njëjtin vend dhe në të njëjtën kohë duan të kenë mundësi pune kudo.

Me fjalë të tjera, nuk duhet të kërkoni vende ku trajnimi juaj ka një prizë. Administrata dhe Financa janë në kërkesë në të gjithë botën. Edhe nëse pak nga pak bëni emër, është e mundur që njohuritë dhe përvojat tuaja t'i bëni edhe më fitimprurëse në fusha të tjera, për shembull në trajnim.

Siç mund ta shihni, studimi i Administratës dhe Financës është një bast i sigurt. Nëse ju pëlqejnë këto tema, kombinimi i tyre dhe shtimi i një karriere apo trajnimi kaq të plotë në CV-në tuaj mund ta bëjë aplikimin tuaj të dallohet nga të tjerët. Dhe duke pasur parasysh se ka punësueshmëri të lartë, mund të jetë një bast i sigurt për stabilitetin e punës me një pagë mesatare-të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   MANITHI LIBIAN dijo

    Ku mund të studioj karrierën e administratës dhe financave në Ekuador