Sa specialitete të infermierisë ka?

gradat më të larta-për-qasje-infermieri

Infermieria është një degë e mjekësisë që ka specialitete të shumta, zyrtare dhe jozyrtare. Zgjidhni një ose një specialitet tjetër Kjo do të varet në një masë të madhe nga ajo që personi dëshiron profesionalisht.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë specialitetet e ndryshme që ekzistojnë në infermieri dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Specialitetet Zyrtare të Infermierisë

Personat që arrijnë të mbarojnë studimet në lidhje me infermierinë konsiderohen infermierë. Nga këtu ata mund të specializohen në lëndë të ndryshme të përcaktuara nga organet kompetente. Për ta bërë këtë, ata duhet të marrin një provim të tipit shtetëror që bëhet çdo vit në Komunitete të ndryshme Autonome të territorit spanjoll. Në rast të dhënies së provimit të lartpërmendur, Ata duhet të marrin trajnimin përkatës për 4 vjet. Pastaj flasim për specialitetet e ndryshme zyrtare të infermierisë që ekzistojnë sot.

Infermieria obstetriko-gjinekologjike

Është ajo që njihet në mënyrë popullore si mami. Është një nga specialitetet më të kërkuara dhe më të kërkuara të infermierisë. Objektivi i personit profesionist në këtë specialitet është të kujdeset për shëndetin si të gruas ashtu edhe të fëmijës së saj të porsalindur.

infermieria e shëndetit mendor

Njerëz të specializuar në këtë degë të infermierisë marrin pjesë dhe trajtojnë njerëz që vuajnë nga një lloj çrregullimi mendor. Përveç trajtimit të tyre, ata kanë kapacitet për të kryer funksione të caktuara arsimore në nivel individual ose kolektiv.

infermieria geriatrike

Ky specialitet i infermierisë është i fokusuar në kujdesin për të moshuarit. Një profesionist i kësaj fushe ka njohuritë e nevojshme për ciklin jetësor të njerëzve, duke e vënë atë në praktikë.

infermiere

infermieria pediatrike

Objektivi i këtij specialiteti nuk është tjetër veçse ofrimi i kujdesit për foshnjat dhe fëmijët deri në moshën 16 vjeç. Në këtë rast, një profesionist në këtë fushë ka njohuri të rëndësishme për zhvillimin dhe rritjen e fëmijëve dhe të sëmundjeve të ndryshme të fëmijërisë.

Infermieria familjare dhe komunitare

Ky lloj specialiteti synon mbi të gjitha parandalimin e sëmundjeve në popullatë apo shoqëri. Infermieria familjare dhe komunitare do të zbatojë kujdesin në mënyrë integrale ndaj personave individualë, ndaj familjes dhe ndaj komunitetit të individëve.

Infermieria profesionale

Edhe pse është një specialitet disi i panjohur për publikun, ai përmbush një funksion të rëndësishëm. Ky lloj infermierie ka për objektiv sigurimin e shëndetit dhe integritetit të punëtorëve. Një profesionist i këtij specialiteti ka njohuri të caktuara për mënyrën se si punojnë kompanitë dhe punëtorët dhe rreziqet që kanë këto punë.

ecoe-nursing-ceu-1

Infermieria në kujdesin mjeko-kirurgjikal

Ai është përgjegjës për ofrimin e kujdesit për ata që kanë një sëmundje. Funksioni i këtij profesionisti është kyç për personat që i nënshtrohen një operacioni të caktuar kirurgjik ose vuajnë nga një sëmundje e rëndë.

Siç e keni parë, janë shtatë specialitete të infermierisë që ekzistojnë aktualisht. Duhet theksuar se jo të gjitha këto specialitete gjenden në secilën prej Komuniteteve Autonome të shtetit spanjoll. Shpresohet që me kalimin e viteve, të gjitha specialitetet e konsideruara si zyrtare mund të ushtrohen në të gjithë territorin spanjoll.

Specialitete të tjera të infermierisë që nuk janë zyrtare

Përveç specialiteteve të infermierisë të njohura nga organi qeveritar përkatës, E vërteta është se ka një seri tjetër specialitetesh në lidhje me disiplinën e infermierisë. Në këtë mënyrë, një person që ka kaluar më shumë se 5 vjet në njësinë e terapisë intensive të një spitali nuk ka të njëjtin trajnim si një person tjetër që ka kaluar dy deri në tre vjet në njësinë e urologjisë të një spitali. Njohuritë janë krejtësisht të ndryshme tek të dy profesionistët.

Trajnimi i vazhdueshëm në një fushë të caktuar e ndihmon shumë profesionistin të kryejë punën e tij në mënyrën më të mirë të mundshme. Në këtë mënyrë, në fushën e infermierisë, përveç viteve të punuara dhe përvojës së personit, një rol thelbësor kanë kapacitetet dhe njohuritë e marra vit pas viti. Kjo është arsyeja pse ekziston një shumëllojshmëri e gjerë kursesh dhe diplomash master që lejojnë njerëzit që janë profesionistë në botën e infermierisë të trajnohen. Prandaj një specialist i një dege të caktuar të infermierisë, si pediatria apo geriatria, mund të trajnohet në specialitete të tjera dhe kështu të jetë në gjendje të zgjerojë të gjitha njohuritë e tij.

Në fund të fundit, Ka shumë specialitete që ekzistojnë në lidhje me disiplinën e infermierisë. Ndonëse janë shtatë zyrtare, ka edhe specialitete të tjera që mund të studiohen në sajë të disa kurseve apo diplomave master. E rëndësishme është të stërvitesh në mënyrën më të mirë të mundshme dhe të përvetësosh një sërë njohurish me të cilat të ushtrosh profesionin e dëshiruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.