Aftësitë profesionale: shembuj për t'u marrë parasysh

Aftësitë profesionale: shembuj për t'u marrë parasysh

Aftësitë profesionale lidhen drejtpërdrejt me zhvillimin e një pune. Në fakt, ato zënë një vend të rëndësishëm në proceset e përzgjedhjes të zhvilluara nga departamentet e burimeve njerëzore. Shpeshherë, analizoni kompetencat kryesore që duhet të ketë profili i dëshiruar për të kryer detyrat e pozicionit që ju zgjidhni.

Analiza e aftësitë profesionale Mund t'ju ndihmojë gjithashtu të përmirësoni CV-në tuaj dhe letrën e motivimit. Mbani në mend se është e rëndësishme t'i referoheni aftësive dhe talenteve tuaja. Më poshtë po paraqesim disa kompetenca profesionale me shembuj që duhen marrë parasysh për t'ju frymëzuar.

1. Rëndësia e punës në grup

Është një nga aftësitë më të kërkuara sot, pasi shumë pozicione janë pjesë e një projekti grupor. Dhe, në këtë rast, profesionisti duhet të jetë i gatshëm të bashkëpunojë në mënyrë të koordinuar me të tjerët. Kështu, kjo kompetencë i referohet aftësisë për të punuar për një qëllim të përbashkët.

2. Vlera e planifikimit

Shpesh, puna lidhet me rezultatet e arritura. E pra, përmbushja e një objektivi përkatës është në përputhje me planifikimin optimal. Kështu, Personi përdor një strategji efektive për të arritur gjendjen e dëshiruar dhe me vetëdije përdor mjetet në dispozicion të tij. Profesionistët që dallohen për aftësitë e tyre të shkëlqyera të planifikimit janë shumë efektivë në organizimin e projekteve, detyrave dhe ngjarjeve.

3. Proaktiviteti dhe iniciativa

Si e pozicionon veten një profesionist përpara ditës së tij të punës? Një sjellje reaktive është ajo që kushtëzohet nga rrethanat e jashtme.. Një rol proaktiv, nga ana tjetër, tregon aftësinë për të parashikuar situata, mundësi dhe vështirësi. Një profesionist proaktiv ka një ndikim pozitiv në punën në grup, sepse ai frymëzon kolegët e tjerë me sjelljen e tij.

4. Flisni në publik me besim dhe vetëbesim

Shumë punë janë të lidhura me nevojën për aftësi të shkëlqyera të të folurit publik. Për shembull, ata profesionistë që zënë një pozicion shërbimi ndaj klientit ofrojnë trajtim të personalizuar. Është një aftësi që mund ta vini në praktikë në kontekste të ndryshme. Për shembull, kur bëni një prezantim në publik, kur merrni pjesë në një intervistë pune në grup ose kur i bëni një pyetje folësit në një konferencë. Epo, është një aftësi që është shumë e pranishme edhe në jetën profesionale.

Aftësitë profesionale: shembuj për t'u marrë parasysh

5. Trajnim i vazhdueshëm në vetë pozicionin dhe më gjerë

Trajnimi i vazhdueshëm është një kompetencë kyçe në vetvete, por, në të njëjtën kohë, është një mjet për të nxitur përvetësimin e aftësive të reja. Përndryshe, profesionisti rrezikon të qëndrojë shumë i mbërthyer në zonën e tij të rehatisë. Domethënë, ai nuk i zgjeron njohuritë e tij, por mbetet i fokusuar në atë që tashmë di. Megjithatë, mund të ndodhë që niveli juaj i përgatitjes të mos jetë i mjaftueshëm për të përballuar ndryshime të reja.

Prandaj, këshillohet që kjo rrethanë të parashikohet përmes dispozitës për përditësimin e shpeshtë të kurrikulës. Trajnimi plotësohet me kurse dhe seminare të reja. Por vetë puna krijon kushtet ideale që punonjësi të ushqejë talentin e tij.

6. Kompetenca kyçe e negocimit

Është një nga aftësitë kryesore të profesionistëve që kërkojnë marrëveshje përkatëse në kompani. Marrëveshjet e arritura paraqesin një avantazh për pjesëmarrësit në proces. Megjithatë, ka raste të negociatave që janë shumë komplekse. Për këtë arsye, ata profesionistë që shquhen në këtë kompetencë kyçe janë veçanërisht të kërkuar për poste përgjegjësie.

Mos harroni se çdo pozicion pune kërkon aftësi kyçe që mund t'i merrni parasysh në kërkimin tuaj aktiv të punës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.