Si të hyni në universitet pa përzgjedhje: alternativa

Si të hyni në universitet pa përzgjedhje: alternativa
Është e zakonshme që studentët të hyjnë në universitet pasi të kenë kaluar selektivitetin. Në fakt, studentët përgatiten për një test kërkues që është një procedurë kyçe për të hyrë në Diplomë që lidhet me interesat akademike të studentit. Me fjalë të tjera, selektiviteti supozon hapin e mëparshëm që, zakonisht, është pjesë e planit të veprimit. Megjithatë, ka mundësi të tjera që mund t'i konsideroni nëse dëshironi të regjistroheni në universitet dhe megjithatë ju dëshironi të ndiqni një itinerar të ndryshëm. Në Trajnime dhe Studime ne ekspozojmë alternativa të tjera që duhen marrë parasysh.

Oferta e kualifikimeve të Formimit Profesional ofron përgatitje të shkëlqyer për të mësuar një zanat. Studentët që plotësojnë një shkallë të këtyre karakteristikave kanë aftësi dhe aftësi kyçe për të kërkuar punë në një sektor specifik. Megjithatë, ka shumë studentë që pas përfundimit të procesit duan të vazhdojnë studimet. Domethënë, ata duan të fitojnë një shkallë më të lartë specializimi, të lidhen me botën universitare dhe të zgjerojnë kurrikulën e tyre. A ekziston mundësia për të filluar universitetin pa përfunduar Selectividadën? Në këtë rast, ekziston një alternativë që mund të merrni parasysh: të përfundojë një diplomë të formimit të lartë profesional.

Provimi pranues në universitet për personat mbi 25 vjeç

Të rriturit kanë mundësinë të rifillojnë rutinën e studimit gjatë gjithë karrierës së tyre. Ndonjëherë, ata nuk gjejnë rrethanat e duhura për t'i kushtuar kohën e nevojshme studimit të lëndëve të ndryshme. Orari i orëve, rishikimi dhe provimet duket i vështirë për t'u harmonizuar me një axhendë që integron përgjegjësi të tjera.

Megjithatë, universiteti është një hapësirë ​​humaniste që promovon kontaktin me dijen nga një këndvështrim holistik. Përveç kësaj, Universiteti është një mjedis ndër brezash që promovon takimin dhe dialogun mes nxënësve që kanë realitete të ndryshme. Ka ëndrra personale që mund të kushtëzohen ose kufizohen nga mosha.

Për shembull, dikush mund të heqë dorë nga dëshira e tij për t'u regjistruar në kolegj, sepse ata besojnë se është tepër vonë për përvojën. Sidoqoftë, dëshira për të studiuar një karrierë nuk përcaktohet nga një afat. Për këtë arsye, ekziston një itinerar tjetër që mund ta vlerësoni nëse dëshironi të regjistroheni në një diplomë që ju intereson sepse lidhet me profesionin tuaj ose arritjet tuaja profesionale. Pastaj, Ju duhet të përgatitni testin pranues për personat mbi 25 vjeç.

Si të hyni në universitet pa përzgjedhje: alternativa

Akses në universitet për personat mbi 40 vjeç

Mosha nuk ka një vlerësim negativ, por pozitiv. Për shembull, është sinonim i përvojës. Në fakt, është e zakonshme që një person që ka mbushur 40 vjeç të ketë kryer një karrierë të rëndësishme në tregun e punës. Domethënë, Ka të ngjarë që të keni mbajtur disa punë që ju kanë dhënë njohuri praktike. Të zotërojnë aftësi dhe shkathtësi që rrisin shkallën e tyre të punësimit.

Epo, përvoja e punës vlerësohet edhe në procesin e hyrjes në universitet për personat mbi 40 vjeç. Mbani në mend se, edhe nëse një profesionist nuk ka një titull të specializuar, ai ka njohuri që janë rezultat i përpjekjeve, përgjegjësisë, angazhimit dhe angazhimit kaq shumë vitesh. Për shembull, kanë mësuar se cilat janë kompetencat thelbësore në një sektor.

Duhet theksuar se, në këtë rast, përvoja e punës e fituar deri më sot duhet të lidhet me temën e Diplomës në të cilën personi dëshiron të regjistrohet.

Si të hyni në universitet pa përzgjedhje: alternativa

Provimi pranues në universitet për personat mbi 45 vjeç

Njerëz të tjerë fillojnë fazën e tyre universitare pas moshës 45 vjeçare. Ata duhet të kalojnë provimin pranues të destinuar për këtë grupmoshë. Është thelbësore që t'i kushtoni vëmendje publikimit të thirrjes që informon për datën në të cilën do të zhvillohet testi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.