Aplikacione mobile, të dobishme për studime

Aplikacione për celularë

L smartphones ato na kanë ndryshuar jetën. Përveçse na ofrojnë lloje të ndryshme komoditetesh, ato na ndihmojnë të jemi në kontakt të vazhdueshëm me njerëzit që kanë më shumë rëndësi për ne. Por ka edhe një detaj tjetër që shumë herë nuk e marrim parasysh: ata na japin një dorë kur bëhet fjalë për të studiuar. Në mënyra të shumëfishta.

Sipas një studimi të fundit, të kryer në NYU Steinhardt, aplikimet për celularët mund të ndihmojnë fëmijët, veçanërisht ata që janë në parashkollor. Programet arsimore, siç shpjegohet, kanë një efekt pozitiv tek fëmijët, duke u dhënë atyre një dorë në aftësitë e hershme të shkrim-leximit, duke rritur gatishmërinë e tyre për fazat e ardhshme.

Nuk ka dyshim se, kur fëmijët marrin varësi të disa aplikacioneve, ata motivojnë veten e tyre, duke u përpjekur të kapërcejnë sfidat gjithnjë e më të vështira dhe, për këtë arsye, duke u bërë më mirë. Përveç kësaj, orët e përdorimit janë në rritje, që do të thotë se ata studiojnë më shumë.

L shifrat Ato janë mjaft ndriçuese: 49% e fëmijëve të klasës së mesme priren të shkarkojnë aplikacione, nga të cilat 80% janë arsimore. Ekzistojnë ende shumë pengesa, veçanërisht në atë që ka të bëjë me nivelin e të ardhurave në shtëpi, por është e qartë se, me përpjekje, gjithçka do të arrihet.

Na mbetet përfundimi më i rëndësishëm: aplikimet për i lëvizshëm (sidomos ato edukative) i ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të përpiqen të arrijnë sfida të reja. Diçka që mund të vërehet shumë, veçanërisht në atë që ka të bëjë me të ardhmen. Ndoshta ato aftësi të mahnitshme mund të ishin fituar që në fëmijëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.