Avantazhet e studimit të një AAP në distancë

AAP në distancë

Studimi i një karriere nuk duhet të jetë i vështirë, aq më pak ballë për ballë. Ndonjëherë, ata ofrojnë VT në distancë, një diplomë në distancë të mesme ose më të lartë, me të cilën mund të përmbushin atë ëndërr stërvitore pa pasur nevojë të vuash herët në mëngjes, orë në qendër dhe pa pasur nevojë të shkosh te një mësues.

Por A i dini të gjitha avantazhet e studimit të një FP në distancë? Më poshtë i zbulojmë.

AAP në distancë: i njëjti trajnim, por nga shtëpia juaj

student me kompjuter

Jo shumë njerëz e dinë se AAP mund të studiohet nga distanca. Eshte nje trajnime po aq të vlefshme sa FP-të ballë për ballë, në të cilat nxënësi përdor teknologji të reja, veçanërisht përdorimin e kompjuterit apo tabletit dhe internetit për të studiuar karrierën që ka zgjedhur nëpërmjet videove dhe dokumenteve.

Përveç kësaj, duhet të merret parasysh se Po flasim për degë të shumta të FP. Aktualisht, në shumë studime ofrohen vende në distancë, gjë që ju lejon të gjeni atë të duhurin dhe që mund të bëhet online. Për shembull, trajnimi sportiv, shkenca kompjuterike, tregtia dhe marketingu, mikpritja dhe turizmi, imazhi personal...

Cilat janë avantazhet e AFP-së në distancë?

student online me tablet dhe kompjuter

Un distanca shkallë mesatare, ose një shkallë më e lartë, ka shumë më tepër përparësi sesa ta bësh atë ballë për ballë. Edhe pse mund të mendoni se në këtë mënyrë nuk keni mbështetje nga mësuesi, në realitet ai është pranë jush, përmes tutorialeve. Edhe me shume.

Ndër avantazhet që duhen theksuar janë:

Orari fleksibël

Në një VT ballë për ballë ju keni një program për të ndjekur që shpesh mund të bie ndesh me nevojat tuaja, qofshin ato familjare, personale apo profesionale. Nëse nuk mund të merrni pjesë, ju humbni shpjegimin dhe kjo ju bën të vareni nga shokët e klasës për t'ju dhënë shënimet.

Nga ana tjetër, në një AAP të largët Ju keni gjithçka që ju nevojitet për të studiuar në kohën që dëshironi. Mund të jetë në mëngjes, pasdite, ose natën, herët në mëngjes... Ju vërtet vendosni sa kohë dhe kur i kushtoni, duke iu përshtatur kështu nevojave që keni.

Ju nuk duhet të jeni në shtëpi

Imagjinoni që shkoni në një udhëtim me miqtë dhe po kryeni një VET ballë për ballë. Gjëja më normale është që thua se nuk mund të shkosh se ke klasë dhe në fund të mungon ai udhëtim dhe koha për të qenë me miqtë.

Ose se dikush në familjen tuaj sëmuret dhe ju jetoni në një qytet tjetër dhe nuk mund të shkoni ta shihni.

Nëse po, humbisni orët e mësimit dhe atëherë duhet të përpiqeni të rritni ritmin.

Por me AFP-në nuk keni vetëm fleksibilitet, por edhe ju mund të lidheni nga kudo në botë.

Kjo ju lejon të lëvizni më lirshëm dhe të vazhdoni të studioni duke e ditur se nuk ju mungon asgjë. Përderisa keni internet dhe një pajisje me të cilën mund të hyni në platformë, nuk do t'ju duhet asgjë tjetër.

vendosni ritmin tuaj

Ndonjëherë, ka probleme që kushtojnë më shumë për disa njerëz se të tjerët. Dhe kur je në trajnime ballë për ballë, mësuesi është ai që cakton kohën për t'iu kushtuar çdo klase dhe teme. Por çka nëse duhet të ecni më ngadalë, apo më shpejt?

Në fund ju duhet të përshtateni me klasën.

Megjithatë, në AAP në distancë kjo nuk ndodh, dhe në fakt ju mund të ndiqni ritmin tuaj të studimit. Për sa kohë që arrini në fund në kohën e rënë dakord, nuk ka rëndësi nëse shpenzoni më shumë kohë në disa tema se të tjerat. Nuk do të keni askënd që t'ju shënojë udhëzimet, prandaj quhet a trajnim autonom ku jeni ju që jeni përgjegjës për të ditur kohën që i duhet secilës temë.

shkruani në kompjuter dhe stërvituni në AAP në distancë

kurseni shumë më tepër

Me këtë duam t'ju themi se do të kurseni para. Imagjinoni AAP-në ballë për ballë. Duhet të shkosh në klasë dhe kjo supozon një shpenzim, qoftë me makinë, me autobus ose të bësh një shëtitje të mirë nëse nuk jeton larg. Duhet të blini libra, të mbani shënime, të shpenzoni për stilolapsa, rroba, etj.

Tani mendoni për AAP në distancë. Nëpërmjet platformës ju keni teorinë, nuk keni pse të dilni nga shtëpia dhe e vetmja gjë që shpenzoni është energjia elektrike dhe interneti. Ndoshta edhe printoni temat. Por asgjë tjetër.

Nëse bëni llogaritë, do ta kuptoni këtë AAP në internet është shumë më lirë se sa ballë për ballë.

Ju promovoni përgjegjësinë dhe autonominë tuaj

Jo të gjithë janë të aftë të kryejnë një AAP në distancë sepse kërkon këmbëngulje dhe përkushtim për të arritur qëllimin, që është të kesh shkallën dhe njohuritë e duhura.

Por nëse e vendos mendjen, jo vetëm që e merr atë edukim, por edhe inkurajojnë përgjegjësinë (për t'i kushtuar kohë studimit) dhe autonomia (në kuptimin që ju jeni "shefi" i vetes tuaj në stërvitje).

Dhe kjo, megjithëse në fillim nuk e vëreni, më vonë ndikon në të ardhmen profesionale.

ju mbani kontakte

Jo vetëm me mësuesin dhe mësuesin tuaj (në fakt, ka disa në varësi të lëndëve që keni), por mund të jeni në kontakt edhe me studentë të tjerë që janë pjesë e studimit që po bëni.

Nëpërmjet bisedave dhe forumeve ju mund të bisedoni me ta, të krijoni grupe dhe madje të transferoni vetë platformën për t'u lidhur me WhatsApp ose të ngjashme.

Ju gjithashtu keni një plus kur keni kontakte me studentë të tjerë: ata mund të mos jenë në të njëjtin qytet dhe të kenë pikëpamje që nuk i keni marrë parasysh. Të kesh diversitet gjeneron më shumë ide dhe mënyra për të parë gjërat që nuk mund t'i arrije personalisht.

Ju aksesoni shumë më tepër studio sesa ka në qytetin tuaj

Fakti i ofrimit të studimeve të AAP në distancë ka një avantazh ndaj trajnimit ballë për ballë: do të ketë më shumë studime në internet sesa në qytetin tuaj. Kjo shmang, ndër të tjera, ndryshimin e qyteteve, me shpenzimet që kjo sjell, dhe ndryshimin e plotë të stilit të jetesës.

Falë faktit që ofrohen gjithnjë e më shumë studime në distancë, puna dhe pajtimi personal, të mos kenë nevojë të ndryshojnë qytete (diçka që shumë e gjejnë një frenim sepse nuk mund ta përballojnë) i ndihmon ata të jenë në gjendje të stërviten në atë që duan pa pasur nevojë të çështje.

Siç mund ta shihni, krijimi i një FP të rangut të një shkalle të mesme ose më të lartë është një mundësi që duhet të merrni parasysh. A mund t'ju ndihmojmë të zgjidhni dyshimet tuaja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.