Si të bëhesh një kontrollues i trafikut ajror në Spanjë

Artikulli i sotëm është krijuar për ata që duan të bëhen kontrollorët e trafikut ajror në vendin tonë, Spanjë. Më poshtë ne shpjegojmë se nga përbëhet procesi, kërkesat që u kërkohen studentëve dhe si do të ishte trajnimi i marrë.

Hapi 1: Trajnimi

Çdo person që dëshiron të bëhet kontrollues i trafikut ajror fillimisht duhet të kalojë nëpër një procesi bazë i trajnimit, njohur nga autoriteti i aviacionit civil. Nëse studenti kalon kursin në fjalë dhe gjithashtu plotëson kërkesat që kërkohen (ne i përmbledhim ato më poshtë) përveç kalimit të provimit mjekësor përkatës, studenti do të merrte licencën e kontrollorit të studentit të lëshuar nga AESA.

Por si do të ishte ky formacion?

Ky trajnim lidhet drejtpërdrejt me pozicionin që do të zini si kontrollues i trafikut ajror. Ekzistojnë tre zona pune: kulla, afrimi dhe zona.

Kursi është i ndarë në dy pjesë:

 • Fillestari bazë: e zakonshme për të gjithë kontrolluesit.
 • Kualifikimi fillestar: në varësi të shërbimit që kryeni, siç kemi thënë më parë.

Hapi 2: Plotësoni kërkesat

Para trajnimit, zbuloni nëse i përmbushni kërkesat e mëposhtme që kërkohen pasi të jeni brenda:

 • Kam të paktën 18 vjeç (Për të marrë licencën si kontrollues i trafikut ajror duhet të keni mbushur moshën 21 vjeç, megjithëse AESA mund të lëshojë licencën e përmendur nëse e gjithë trajnimi ka përfunduar).
 • Bëhuni në posedimi i një diplome Bachelor ose trajnim që lejon hyrjen në universitet ose ekuivalent.
 • Demonstrojnë nga a certifikatë e vlefshme e cila ka nivelin e kompetenca gjuhësore kërkohet në gjuhët spanjolle dhe angleze.
 • Të jetë në posedim të a çertifikatë e vlefshme mjekësore dhe në fuqi, të lëshuar nga qendrat mjekësore ose ekzaminuesit mjekësorë të autorizuar nga AESA, në përputhje me kërkesat e miratuara nga Eurocontrol për certifikatën mjekësore të Klasit 3 Evropian.

Pasi të dini gjithçka në detaje, doni të vazhdoni të jeni një kontrollues i trafikut ajror? Vazhdoni nëse është ëndrra juaj!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.