A janë burimet njerëzore një karrierë?

A janë burimet njerëzore një karrierë?

Menaxhimi i talenteve është çelësi për të nxitur suksesin në kompanitë e mëdha dhe të vogla. Krijimi i një ekipi të mirë është thelbësor për të arritur qëllime të reja. Një ekip koheziv është krijues dhe planifikon kohën në mënyrë efektive. Nga ana tjetër, proceset e përzgjedhjes fokusohen në tërheqjen e talenteve me profile kompetente dhe të kualifikuara. Por çfarë ndodh pas përfshirjes së një profesionisti në punën e tij? Departamenti i burimeve njerëzore zhvillon gjithashtu veprime për të mbajtur talentin. Një strategji efektive është pozitive për të ulur nivelin e qarkullimit në ekip.

Sektori i burimeve njerëzore aktualisht vlerësohet shumë nga kompanitë dhe profesionistët. Shumë kompani kanë departamentin e tyre. Të tjerë kërkojnë shërbime të specializuara në këtë çështje nëpërmjet formulës së kontraktimit. Me pak fjalë, nëse doni të zhvilloni karrierën tuaj profesionale në sektorin e burimet njerëzore, është një alternativë që mund ta shihni si krejtësisht të zbatueshme. Është një sektor që nga ana tjetër ofron mundësi për rritje të vendeve të punës.

Master në Burimet Njerëzore

Por për të punuar në sektorin e burimeve njerëzore është gjithashtu e nevojshme të paraqitet një nivel i mirë trajnimi. Në këtë mënyrë, personi përgjegjës ndihet i përgatitur për të përballuar sfidat që paraqet menaxhimi i talenteve në një moment në ndryshim si i tashmi. Dhe çfarë trajnimi mund të merrni për të pozicionuar veten si ekspert në fushën e burimeve njerëzore? Shpeshherë, profesionistët përfundojnë një diplomë master në këtë temë. Me fjalë të tjera, pas përfundimit të fazës universitare, ata zgjerojnë kurrikulën e tyre me një diplomë që ofron një nivel më të lartë specializimi dhe një vizion të përgjithshëm të botës së biznesit.

Një diplomë e mirë master ofron një kombinim të trajnimit teorik dhe praktik. Për rrjedhojë, profesionisti fiton aftësi dhe mjete që mund të aplikohen në rastet praktike që dalin në kompani. Nga ana tjetër, ka itinerare të ndryshme që studenti mund të ndërmarrë për të punuar në sektorin e Burimeve Njerëzore.

A janë burimet njerëzore një karrierë?

Çfarë duhet të studioni për të punuar në sektorin e burimeve njerëzore

A ju pëlqen Psikologjia? Në atë rast, kini parasysh se kjo disiplinë ka zbatim të drejtpërdrejtë në botën e punës dhe biznesit. Psikologu është një profil që ka një nivel optimal kualifikimi për të zhvilluar plane dhe strategji motivimi për t'u kujdesur për klimën organizative. Përveç kësaj, është e vetëdijshme se çdo profesionist ka një realitet unik që duhet marrë parasysh kur bëhet fjalë për promovimin e talentit, përkushtimit dhe përfshirjes.

Ne kemi komentuar më parë se është e zakonshme që profesionistët të kryejnë një master të specializuar në Burimet Njerëzore. Por ata mund ta zgjedhin atë nga shkallë të ndryshme të mëparshme. Dëshironi të studioni Filozofi? Është një nga disiplinat që me reflektim dhe analizë hedh dritë mbi botën e biznesit. Një botë që nuk përbëhet vetëm nga rezultate dhe përfitime. Sidomos, ajo përbëhet nga njerëz. Për këtë arsye, vizioni i filozofit mund të jetë kyç për krijimin e një strategjie të burimeve njerëzore që, siç tregon edhe emri i saj, është vërtet humaniste.

Nga ana tjetër, ka edhe një profil që vlerësohet shumë në departament: i diplomuari në Drejtësi. Duhet të kihet parasysh se në departamentin në fjalë kryhen procedura të shumta në përputhje me rregulloret ligjore. Për shembull, Janë zyrtarizuar kontratat e punës që janë pasqyrë e bashkëpunimeve të reja themeluar nga subjekti me profesionistët që ka punësuar. Dhe një ekspert në Drejtësi ka përgatitjen e dëshiruar nga pikëpamja juridike.

A janë burimet njerëzore një karrierë? Është një sektor drejt të cilit mund ta drejtoni karrierën tuaj profesionale. Por, siç e shihni, ka itinerare të ndryshme akademike për të kërkuar punësim në këtë fushë. Ju gjithashtu mund të merrni diplomën në Marrëdhëniet e Punës dhe Burimet Njerëzore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.