Bursat për të studiuar jashtë vendit

Sot ne paraqesim disa nga bursa për studime jashtë vendit që kemi mundësinë të kërkojmë nëse jemi në përputhje me secilën prej kërkesave zyrtare që kërkohen.

Më e njohur: Bursa Erasmus +

Ne besojmë se kjo bursë mund të kërkohet vetëm kur jemi në një diplomë ose diplomë dhe kemi një sërë kreditet tashmë të aprovuara, megjithatë jepet gjithashtu në faza të tjera të trajnimit të studentit. Isshtë një nga bursat më të njohura dhe më të kërkuara nga studentë universitarë nga kudo në Evropë dhe synon të rrisë lëvizjen e këtyre studentëve midis vendeve pjesëmarrëse të Unionit.

Brenda bursës Erasmus, ju do të gjeni të gjitha këto programe:

 1. Edukimi shkollor: për profesionistët e arsimit parashkollor, fillor dhe të mesëm (si personeli mësimor ashtu edhe personi jo-mësimdhënës).
 2. Trajnimi profesional: Ajo u drejtohet atyre studentëve, mësuesve dhe stafit që studiojnë ose japin mësim në Ciklet e Formimit Themelor Profesional dhe të Nivelit të Mesëm.
 3. Arsimi i lartë: Qëllimi i studentëve universitet, studentët e doktoratës dhe personeli mësimor i niveleve më të larta (diploma, karriera, etj.).

Bursa të tjera më pak të njohura

 • Bursat Caixa.
 • Bursat Fondacioni Ramón Areces.
 • Bursat Fulbright.
 • Bursat Global Argo.
 • Bursat Santander.
 • Bursat nga Qeveria kineze.
 • Programi Vulcanus.
 • Bursat UNESCO
 • Programi Cinda.

Bursat për të mësuar gjuhë

 • Bursat e KKZ-së: Me këto ju mund të studioni anglisht, frëngjisht ose gjermanisht jashtë vendit.
 • Ndihmesa për studim Kurse të gjuhës angleze jashtë vendit.
 • Ndihmon për Kurse të zhytjes në gjuhën angleze në Universitetin Ndërkombëtar Menéndez Pelayo.
 • Ndihmon për Programi i zhytjes në gjuhë në kampe verore angleze.
 • Ndihma për kurse të gjuhës angleze gjatë verës: Për të rinjtë midis 16 dhe 30 vjeç.
 • Ndihmon për marrin pjesë në kurse të zhytjes në gjuhën angleze.

Këto bursa janë disa nga shumë që ekzistojnë për të studiuar jashtë vendit. Nëse jeni të interesuar ose të interesuar për ndonjë prej tyre, mos hezitoni të kërkoni të gjithë informacionin në lidhje me të në organet përkatëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.