CC OO organizon trajnim si saldator për të papunët në sektorin bujqësor të Albacete

kundërshtimet2026032013a

Nisma është e bazuar në Federata Agrifood e CC OO dhe synon të trajnojë njerëzit e papunë në sektorin e bujqësisë në provincën e Albacete në saldim. Nuk është iniciativa e parë e kryer nga sindikata, pasi ka qenë që nga fillimi i krizës ekonomike më shumë se 5 vjet më parë.

Ajo që synohet është që të papunët në sektorin e bujqësisë të munden merrni trajnim për të punuar në një sektor tjetër pune në mënyrë që ata të mund të punojnë dhe të sjellin një rrogë në shtëpi. Iniciativat e reja të trajnimit janë zhvilluar sepse është jashtëzakonisht e vështirë të krijosh trajnime specifike në terren dhe t'i bësh punëtorët ditorë të riciklojnë dhe përmirësojnë trajnimin e tyre.

Shumë herë kjo mungesë flagrante e kurseve të rikualifikimit profesional në punën në terren do të thotë që punonjësit e bujqësisë duhet të trajnohen vetë dhe paguani për trajnimin nga xhepi juaj. Nga sindikata, ajo që kërkohet nga fuqitë publike është zhvillimi i nenit numër 23 të Statutit të Punëtorëve për të siguruar që kompanitë të ndajnë 20 orë në vit për trajnimin e punëtorëve.

Për muajt e ardhshëm, CC OO Albacete ka planifikuar merrni më shumë kurse trajnimi si për njerëzit e papunë në terren ashtu edhe për punëtorët aktivë të cilët kanë nevojë të rikualifikohen profesionalisht në mënyrë që të mësojnë teknikat më të fundit bujqësore që u lejojnë atyre të përmirësojnë produktivitetin e operacioneve bujqësore në të cilat ata punojnë ose janë pronarë.

Burimi: La Cerca | Foto: kevin dooley


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.