CEOE thekson se papunësia në Ishujt Kanarie mbulohet nga njerëz me trajnim të ulët

I tillë është informacioni i siguruar nga delegacioni i Konfederata Spanjolle e Organizatave të Biznesit të Ishujve Kanarie. Papunësia në Ishujt Kanarie, sipas të dhënave të siguruara nga organizata e biznesit, mbulohet nga njerëzit me nivele të ulëta të kualifikimit akademik.

Për shkak të kësaj, kjo organizatë biznesmenësh ka thirrur administratat publike në investoni në politikat aktive të punësimit arrijnë që të papunët, veçanërisht për periudhën afatgjatë, kualifikohen mjaftueshëm të jetë konkurrues në botën e punës.

CEOE gjithashtu raporton se ardhja e krizës ka vrarë punë me aftësi të ulëta se në ishujt është përqendruar gjithmonë në sektorin e ndërtimit i cili është ai që ka thithur gjithmonë shumë të rinj që tundimi i parave relativisht të lehta ata u regjistruan në ndërtim dhe lanë studimet e tyre zyrtare.

Me të dhënat në dispozicion nga CEOE është zbuluar gjithashtu se përqindja e të papunëve me arsim të lartë ka qëndruar e qëndrueshme gjatë gjithë krizës dhe se nuk është rritur ndjeshëm në 3 vitet që ka zgjatur.

Se papunësia është më e ulët midis të diplomuarve të universiteteve është për shkak të tyre kualifikim i larte dhe mundësinë e hyrjes, në rast të papunësisë, në një gamë më të madhe të vendeve të punës sesa ata që munden aksesin në popullatën e arsimuar dobët. Për këtë arsye, CEOE nënvizon nevojën që Canaries të stërvitet nëse duan të zbresin nga listat e papunësisë.

Fuente: Dita | Foto: Interesi i përbashkët


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.