Cila është shpejtësia me të cilën flasim në mënyrë që të kuptohemi

flas

të flasësh drejt ju nuk keni nevojë vetëm të filloni të bëni tinguj përmes gojës tuaj. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme që ne ta bëjmë atë në një mënyrë të kuptueshme, duke përmendur saktësisht të gjitha fjalët. Një nga aspektet më të rëndësishme është shpejtësia. Cila është e duhura? Në këtë drejtim, kemi një hulumtim të ri nga Universiteti Pompeu Fabra, falë të cilit janë arritur në përfundime mjaft interesante.

Rezultatet janë mjaft të qarta: për të folur drejt është e nevojshme të shqiptohen midis 170 dhe 190 fjalë në minutë. Kështu, përveç kësaj, përpunimi i informacionit. Në fakt, sa më e lartë të jetë shpejtësia, aq më e ulët duhet të jetë edhe kompleksiteti i të dhënave.

Në rast se shpejtësia është më pak se 170 fjalë në minutë, vëmendja e dëgjuesit gjithashtu do të ulet, duke humbur dinamizmin. Në përgjithësi, kur fjalimi është më i madh se 190 fjalë në minutë, dëgjuesi do të ketë probleme për të ndjekur informacionin që transmetohet. Nëse i kaloni 210 fjalë në minutë, është e qartë se do të jetë pothuajse e pamundur të ndiqni ato conversación, madje edhe braktisja e detyrës.

Duke marrë parasysh rezultatet, ju tashmë e dini se çfarë duhet të bëni herën tjetër kur flisni mirë: të shqiptojë rreth tre fjalë në sekondë. Të flasësh më shumë ose të flasësh më pak mund të bëjë që dëgjuesit të të keqkuptojnë. Ose edhe mërzitem.

Në çdo rast, do të ishte interesante të bëheshin të gjitha përpjekjet e mundur për të edukuar më tej zërin dhe të jetë në gjendje të flasë më mirë. Ne jemi të sigurt që në këtë mënyrë do të shkoni shumë më tej. Cfare mendoni ju A është e dobishme për studimet tuaja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.