Cilat janë bursat e KKZ-së?

Meqenëse e gjithë ndihma për të studiuar është pak, dhe aq më tepër tani që tarifat e universitetit janë rritur aq shumë sa të mund të bëjmë diploma dhe karriera, ne donim të ndihmonim pak duke ju ofruar të gjithë informacionin e nevojshëm Bursat e KKZ-së.

Bursat e KKZ-së janë ato që ofrohen nga Ministria e Arsimit, Kulturës dhe Sporteve, i njohur gjithashtu si bursa MECD. Mund t’i gjeni në kategori të ndryshme në varësi të studimeve. Tjetra do të flasim pak për secilën prej tyre, afatet e dorëzimit dhe informacione të tjera.

Bursat dhe ndihmat për të studiuar

Ju mund të aplikoni për një bursë në ndonjë nga studimet e mëposhtme:

 • Fëminore.
 • Gjimnaz.
 • Kolegj
 • Edukimi sportiv.
 • Studime fetare dhe ushtarake.
 • Shkolla fillore dhe shkolla e mesme.
 • Formimi profesional.
 • Mësime artistike.
 • Dhe së fundmi, gjuhë.

Për bursat e i mitur aktualisht periudha e dorëzimit është e mbyllur. Për kursin tjetër do të keni kohë deri në fillim të tetorit për ta kërkuar atë.

Nëse, përkundrazi, jeni të interesuar për ato grante dhe bursa referuar fazës së shkollën fillore dhe shkollën e mesme, afati i fundit për dorëzimin e aplikacioneve është i mbyllur, përveç atyre shkollave në Komunitetet Autonome me gjuhë bashkë zyrtare. Ata janë ata që u referohen tarifave të shkollës.

Për studentë të universitetitKëto bursa mund të aplikohen në të njëjtat data të regjistrimit. Në fakt, ato zakonisht shfaqen në të njëjtën kohë. Varet nga fakti nëse studioni një master, një diplomë apo një doktoraturë, bursa juaj do të jetë njëra ose tjetra, me një shumë të ndryshme dhe të ndryshueshme, varësisht, siç e dini tashmë, nga kërkesa të tilla si të ardhurat e familjes, numri i kredive të aprovuara në vitet e mëparshme, etj.

Tani Bursa MEC është e hapur për grante për një kurs intensiv të zhytjes në gjuhë në Anglisht. Periudha e dorëzimit të aplikimit është e hapur nga 17 Mars 2017 dhe zgjat deri më 20 Prill 2017.

Për pjesën tjetër të kurseve, ato janë të mbyllura sot deri në fillimin e vitit shkollor ose të trajnimit. Nëse ju jepet momenti që dëshironi më shumë informacion, lexoni kërkesat për secilën nga bursat sipas kategorisë së studimit që bëni dhe afatet e aplikimit, ju mund të zbuloni këtu, faqja zyrtare e bursave dhe ndihmës shtetërore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.