Cilat janë drejtimet e shkencës?

Si rregull i përgjithshëm, më shumë studentë, pasi të kenë mbaruar shkollën e mesme, zgjedhin degën e Shkencave kur vendosin për një gradë ose një tjetër. Gjithmonë është besuar se kjo degë kishte më shumë perspektivë profesionale sesa dega Letra, dhe deri vonë, ishte e vërtetë. Edhe pse deri më sot, vazhdon të jetë kështu, edhe pse me më pak mundësi pune në përgjithësi për të gjithë, ka akoma shumë studentë që ende zgjedhin këtë degë. Por, Cilat janë drejtimet e shkencës?

Në këtë artikull ne ju tregojmë të gjitha karrierat e Shkencës që mund të gjeni në secilën prej tyre Universitetet spanjolle. Ne injorojmë shkallët e dyfishta në mënyrë që të shihni vetëm atë që është me të vërtetë interesante në këtë artikull.

Karriera shkencore në universitetet spanjolle

 • Diplomë në Biologji
 • Diplomë në Biologji Mjedisi
 • Diplomë në Biokimi
 • Diplomë në Biokimi dhe Biologji Molekulare
 • Diplomë në Biokimi dhe Shkenca Biomjekësore
 • Diplomë në Bioteknologji
 • Diplomë në Shkencë dhe Teknologji Ushqimore
 • Diplomë në Shkencat e Mjedisit
 • Diplomë në Shkencat Biomjekësore
 • Diplomë në Shkencat e Ushqimit
 • Diplomë në Shkencat Detare
 • Diplomë në Shkencat Eksperimentale
 • Diplomë në Shkencat Gastronomike
 • Diplomë në Enologji
 • Diplomë në Statistikë
 • Shkalla në Statistikat e Zbatuara
 • Diplomë në Fizikë
 • Diplomë në Gjenetikë
 • Diplomë në Gjeologji
 • Diplomë në Matematikë
 • Diplomë në Matematikë dhe Statistikë
 • Diplomë në Mikrobiologji
 • Diplomë në Nanoshkencë dhe Nanoteknologji
 • Diplomë në Optikë dhe Optometri
 • Diplomë në Kimi
 • Diplomë në Teknologji dhe Menaxhim të Ushqimit

Ne duhet të kujtojmë se edhe pse karrierat teknologjike ishin të lidhura me karrierën shkencore në një kohë të caktuar, ndoshta për shkak të asaj që u studiua në shkollën e mesme dhe klasifikimit që u bë në atë kohë, këto nuk kanë asnjë lidhje me shkencën dhe janë karriera krejtësisht të ndryshme. Pikëpamjet e mësipërme janë të gjitha drejtimet e shkencës që mund të studiojmë në universitetet e Spanjës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.