Eramus po, Erasmus jo

Erasmus

Ndoshta ju jeni në atë kohë kur apo jo për të vazhduar Erasmus është një dilemë e madhe në kokën tuaj, kështu që ne donim t'ju ndihmonim për gjërat që duhet të dini para se të largoheni nga Erasmus nëse më në fund vendosni për "po". Ndoshta vetëm në këtë mënyrë, ju gjithashtu mund të zgjidhni më mirë për "jo" ... Kush e di!

Gjërat që duhet të dini nëse shkoni në Erasmus

Bursat Erasmus janë ato që bëhen ndërmjet universiteteve evropiane. Nëse dëshironi të dilni jashtë Evropës, mbase duhet të shikoni "marrëveshjet bilaterale" që ka secili universitet.

Nëse gjëja juaj është të qëndroni në Evropë, çfarë lloji të bursës Erasmus duhet të zgjidhni?

 • Bursat e Studimeve Erasmus janë ato që studentët e diplomave ose gradave bachelor kërkojnë të studiojnë në një universitet evropian për një kurs të plotë ose një semestër.
 • Bursat Botërore Erasmus cilat janë ato që studentët e një diplome master mund të kërkojnë.
 • Bursat e vendosjes Erasmus Ato janë ato që duhet të kërkoni nëse ajo që dëshironi të bëni është praktike.

Kërkesat për të aplikuar për një bursë Studimesh Erasmus

Ju duhet të plotësoni dy kërkesa thelbësore:

 1. Kanë kaluar minimumi e kredive ECTS të kurrikulës suaj.
 2. Keni një nivel të caktuar të gjuhës zyrtare të vendit të destinacionit (i cili ndryshon në varësi të universitetit ku jeni).

erasmus 1

Për sa para do të flisnim?

Në varësi të rajonit në të cilin ndodheni, ata do t'ju japin shuma më shumë ose më pak. Pse Për shkak se përmban fonde nga Bashkimi Evropian, Ministria e Arsimit dhe, në disa raste, edhe nga Komunitetet Autonome. Pra varet shumë nga cili organizëm e siguron.

Në çdo rast, siç kemi mësuar, shuma nuk shkon për shumë: për të ngrënë dhe pak tjetër. Pra, ndoshta pika e parë dhe më e rëndësishme që duhet të ngrini kur shkoni në Erasmus apo jo, është nëse mund ta përballoni vërtet atë.

Përvoja e Erasmus

Çfarë mund të prisni nga Erasmus-i juaj?

 • Ju do të takoni njerëz nga shumë vende të ndryshme dhe ju do të bëni miq të rinj.
 • Do ta përmirësoni gjuhën.
 • Palët janë të "siguruara"… Në fakt, mendohet se ata që shkojnë në Erasmus e bëjnë këtë vetëm për pushime.
 • Ju do të zbuloni sisteme të reja arsimore, dhe pastaj mund të krahasoheni me atë në vendin tuaj.
 • Udhëtimi në vetvete është një përvojë: gjeni strehim, kërkoni këshilla, mimikë kur flisni dhe kuptoheni, etj.

Dhe një «etj» të gjatë që do ta zbuloni vetëm nëse vendosni të shkoni ose t'ju thonë ... A keni zgjedhur tashmë destinacionin tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.