Fëmijët me ADHD mësojnë më mirë nëse lëvizin

ADHD

Kurioz studim ai që është kryer kohët e fundit dhe që u drejtohet fëmijëve me çrregullim të deficitit të vëmendjes dhe hiperaktivitetit. Siç e dini, kjo sëmundje ka shkaktuar shumë probleme, veçanërisht kur bëhet fjalë për përqendrimin. Në fakt, ka shumë ndihma dhe përpjekje të vendosura për t'i dhënë atyre një dorë në studimet e tyre.

Universiteti i Floridës Qendrore ka kryer një hetim falë të cilit është zbuluar se fëmijët me ADHD atyre u duhet, në kundërshtim me atë që mendohej, të lëviznin për të mësuar dhe studiuar. Edhe pse mësimi u përqendrua në përpjekjen për t'i bërë fëmijët të qëndrojnë akoma, është treguar se më e mira bëhet anasjelltas.

Nëse kontrolloni sjellje nga këta fëmijë, ju do të zbuloni se ata mund të lëvizin shumë kur janë duke studiuar. Somethingshtë diçka që i ndihmon ata, pasi ato janë lëvizje kryesore që lidhen gjithashtu me kujtimin e informacionit dhe kryerjen e detyrave komplekse njohëse. Në këto raste, duket se do të jetë më mirë të bëhet e kundërta e asaj që rekomandohet.

Herën tjetër kur të shihni një fëmijë me ADHD të lëvizë në mënyrë joproporcionale, më mirë ta lini të bëjë gjërat në mënyrën e tij. Ndoshta ajo që është kaq e çuditshme për ne është në të vërtetë mënyra më e mirë për ta bërë atë. tareas të komplikuara ose të mësojnë koncepte të reja. Mbani në mend.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.