Fazat e leximit

Fazat e leximit

Kur flasim për leximin mund ta bëjmë duke iu referuar tre llojeve të ndryshme të tij. E para do të ishte ajo në të cilën kemi si mjet një libër, një roman apo një histori, në të cilin leximi bëhet kryesisht si një kohë e lirë duke kërkuar argëtim dhe argëtim. Ky lexim është i relaksuar dhe i qetë, sepse nuk ka të bëjë me të mësuar përmendsh asgjë, por të kalosh një kohë të mirë. Në llojin e dytë përmendim edhe foljen lexo për t’iu referuar leximit që i bëjmë shtypit, etiketës së çdo reklame, propagande, një reviste, etj. Në këtë lexim ne kërkojmë të mësojmë për diçka në veçanti, të tregojmë çmimin e ndonjë produkti ose thjesht të lexojmë karakteristikat e modelit të fundit të iPhone që është në treg, për shembull. Dhe si një opsion i fundit, dhe është ai për të cilin do të përqendrohemi në këtë artikull, të cilit i referohemi te leximi si proces studimi ose metodologjie.

Kur i referohemi leximit që i bëjmë një lënde specifike studimi, duhet të bëhet duke diferencuar fazë në mënyrë që të arrihet një mësim më i mirë i lëndës në fjalë. Kjo metodologji studimi është një nga më të përdorurat që ngaherë në shkolla, institute dhe universitete, meqenëse është më efektive kur bëhet fjalë për marrjen e njohurive dhe të kryejë mësim kuptimplotë nga studenti për konceptet dhe të dhënat që do të mbahen mend. Kjo është arsyeja pse ne nxjerrim në pah secilën nga këto faza më poshtë dhe përmbledhim shumë shkurt se çfarë përbëhet nga secila prej tyre.

Faza 1: Leximi paraprak

Leximi i djalit

Në leximin paraprak, gjëja e parë që do të bëjmë është t'i përgjigjemi mendërisht pyetje që po dalin përpara se të lexoni temën dhe vetëm duke kthyer faqet: Për çfarë do të bëhet fjalë? Sa data duhet të studiohen? Sa prej këtyre koncepteve do të jenë më të rëndësishme? etj. Kjo fazë e leximit mund të shihet shumë mirë në librat shkollorë të nxënësve të shkollës fillore. Ato janë pyetjet paraprake që mësuesi u bën nxënësve të tyre thjesht duke lexuar titullin e temës që do të diskutohet. Çfarë përfitoni nga kjo? Gjeni njohuritë e mëparshme që studenti ka në lidhje me lëndën e studimit që do të mësojë më vonë dhe jepni një ide të shkurtër të asaj që do të gjejë në lëndën që fillon.

Kjo fazë ndryshon nga të tjerët në atë leximi i tij është i shpejtë, i shkathët dhe nuk ndalet as të përpiqemi të kuptojmë tekstin dhe as të shkruajmë ndonjë gjë në një faqe ose në buzë të asaj që lexojmë. Ne thjesht do të lexojmë dhe marrim fjalë individuale për të marrë një ide të shkurtër të asaj që do të thellojmë më tej.

Faza 2: Lexim kritik i tekstit

Pasi të ketë mbaruar leximi paraprak ose faza 1, ajo që do të bëjmë është të rilexojmë tekstin, por këtë herë duke kuptuar atë që na thuhet dhe ndalimi i çdo paragrafëve për të kuptuar temën e studimit.

Në këtë fazë të leximit do të bëjmë një analizë strukturore të tij dhe të mësuarit domethënës. Nëse është e nevojshme, dhe pothuajse e detyrueshme, ne do të përdorim një mjet nënvizues për të treguar konceptet më të rëndësishme. Në këtë mënyrë, sapo të përfundojë kjo fazë e leximit, me një vështrim, ne do të jemi në gjendje të dallojmë konceptet themelore nga ato të tjera më dytësore, datat specifike nga të tjerët që nuk janë përkufizime aq të rëndësishme dhe fjalë për fjalë të komenteve të thjeshta që autori i tema ose libri i referohet. në një pikë specifike.

Phaseshtë faza më e rëndësishme e leximit, sepse në të ne po kuptojmë atë që lexojmë, duke i kushtuar vëmendje asaj që na thuhet dhe duke e vendosur të gjithë përqendrimin tonë në atë mësim të ri që po studiojmë. Edhe kështu, megjithëse është më e rëndësishmja, ne nuk duhet t'i injorojmë dy të tjerët ose të fillojmë me këtë. Kujdes!

Lexim gjithëpërfshirës: kuptoni atë që lexoni
Artikulli i lidhur:
Lexim gjithëpërfshirës: kuptoni atë që lexoni

Faza 3: Pas-Leximi

çifti që studion

Pasi të jetë bërë një lexim i lehtë dhe një lexim shumë më i thellë dhe kritik, ajo që ne do të bëjmë më tej është të analizojë atë që është lexuar. Për këtë ne do të ndihmojmë njëri-tjetrin shënime, përmbledhje, diagrame dhe mjete të tjera në mënyrë që të kapim gjërat më të rëndësishme që kemi lexuar. Në këtë mënyrë ne do të sigurojmë kushte, ne do të riorganizojmë idetë dhe ne do të kemi një skenar që do të na ndihmojë të studiojmë gjithçka që kemi lexuar dhe nxjerrë nga tema.

Ndihmoni veten në këtë fazë të leximit të lapsave me ngjyra, stilolapsa me nuanca të ndryshme, etj., Në mënyrë që të dalloni llojet e ndryshme të të dhënave që mund t’i gjejmë në një temë studimi: datat, konceptet e rëndësishme, konceptet dytësore, shpjegimet, etj.

Goesshtë e vetëkuptueshme që për një metodë të mirë studimi secila prej fazave të shikuara deri më tani është e rëndësishme të kryhet dhe se ne nuk duhet të anashkalojmë asnjë prej tyre, siç kemi thënë më parë. Të gjithë, në rregull, favorizojnë studimin dhe mësimin. Ky lloj i të mësuarit duke lexuar zakonisht mësohet nga një moshë e re, në shkollë. Nëse jo, është e këshillueshme ta bëni këtë sepse jo vetëm që do t'ju shërbejë në këtë periudhë të mësimdhënies, por në periudhat e mëvonshme: institut, universitet, provime të mundshme konkurruese, etj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Dj yoguiman dijo

  Duhet të theksohet një informacion shumë i mirë që faza e para leximit mund të përsëritet sa herë që është e nevojshme për t'u përshtatur me tekstin, me më shumë praktikë leximi, këto procese zbatohen më shpejt dhe është edhe argëtuese ...

 2.   Jessica dijo

  Informacioni që ai na jep nuk na vlente, fazat e leximit nuk janë ato, ato janë të hutuara.

 3.   Oscar Noè Tèllez Villagòmez dijo

  Epo, është një gjë e mirë, por ata ende duhet të shtojnë diçka tjetër si Çfarë? dhe sepse?

 4.   Mary dijo

  shumë mirë ... është diçka shumë mirë e përmbledhur

 5.   sandra dijo

  shkëlqyeshëm që koncepti na ndihmon vërtet të reflektojmë dhe të mësojmë mua dhe shumë më tepër !!!!!!!!!!!!

 6.   karol Castillo dijo

  Unë dua emrin e saktë të fazave të leximit Unë e kuptoj që janë 3, por unë nuk e di se cilat janë ato .. dhe konceptet e tyre s më ndihmoni

 7.   fer palomino dijo

  është e plotë 🙂 nëse zhvillohet më tej, secila fazë do të ishte më interesante