Gjashtë lloje të drejtimeve të kolegjit

Gjashtë lloje të drejtimeve të kolegjit

Vendimi se cilën karrierë të zgjedhësh për të studiuar në universitet është shumë i rëndësishëm në të ardhmen tënde. Përmes itinerarit të zgjedhur, ju jepni përparësi një trainimi që, nga ana tjetër, do të shënojë orientimin tuaj në kërkimin aktiv për punësim në një nivel potencial. Për të zgjedhur karrierën që plotëson profesionin tuaj, para së gjithash, duhet ta njihni veten.

Kjo do të thotë, përveç analizës së ofertave akademike të universiteteve, dëgjoni zërin tuaj të brendshëm, përparësitë tuaja dhe dëshirën tuaj për të qenë të lumtur në fazën tuaj akademike. Në Formimi dhe studimet ne bëjmë një numërim të disa prej llojeve të karrierës universitare që do të gjeni.

1. Drejtime universitare me diplomë të dyfishtë

Në fund të kohës së studimit, studenti merr titullin që akrediton trajnimin e tij. Ka njerëz që studiojnë dy karriera të ndryshme gjatë gjithë jetës së tyre. Por, përveç kësaj, duhet theksuar gjithashtu se ekziston mundësia e marrjes së një diplome të dyfishtë. Për shembull, Universiteti i Navarra ofron një Diplomë e Dyfishtë në Filozofi dhe Gazetari që ofron një trajnim të thellë humanist.

2. Karriera universitare në shkencat shoqërore

Secili lloj i karrierës universitare mund të diferencohet, nga ana tjetër, nga natyra e objektit të tij të studimit. Secili profesionist kontribuon në njohuritë e tij në shoqëri duke zbatuar ato që kanë mësuar gjatë kësaj kohe të trajnimit në universitet. Për shembull, shumë profesionistë profesionalë zgjedhin të trajnohen si punonjës social.

3. Diploma universitare në shkencat humane

Përmes studimit të kontaktit me shkencat humane, qenia njerëzore e njeh veten më mirë. Kjo njohuri shikon nga afër trashëgiminë kulturore. Në këtë mënyrë, të menduarit e të mëdhenjve mendimtarë në historinë e filozofisë dhe rrymat e ndryshme filozofike vazhdojnë të jenë referencë edhe sot.

Nga ana tjetër, Filologji Ai gjithashtu thekson, midis aspekteve të tjera, rëndësinë e historisë së letërsisë universale të përbërë nga shkrimtarë të mëdhenj dhe vepra të paharrueshme. Shkencat humane jo vetëm që shikojnë nga e tashmja, por edhe nga e kaluara. Një tjetër karrierë që është pjesë e këtij grupi është Historia.

4. Karriera universitare në Shkencat e Shëndetit

Shëndeti është një pasuri e rëndësishme për çdo qenie njerëzore dhe gjithashtu për shoqërinë. Por për të rritur këtë kujdes të mirëqenieVlen gjithashtu të theksohet puna e kryer nga ekspertë të cilët janë specializuar në fusha të ndryshme të njohurive.

Llojet e karrierës universitare

5. Diploma universitare në shkenca

Çdo lloj trajnimi ofron një qasje ndaj realitetit përmes një objekti studimi. Ekziston një aspekt që diferencon diplomat universitare në shkencë: qasje eksperimentale të një metode në të cilën vëzhgimi, hipotezat dhe rezultatet janë të rëndësishme.

Kinemaja dhe letërsia kanë ndarë gjithashtu trashëgiminë e shkencëtarëve të mëdhenj si Marie Curie.

6. Karriera universitare e degës artistike

Të gjitha profesionet mund të jenë thellësisht profesionale. Sidoqoftë, jo të gjithë studentët kanë arritur këtë shkallë vendosmërie kur regjistrohen në një diplomë kolegji. Lidhja me artin mund të jetë thellësisht profesionale. Dhe, në këtë rast, studenti zgjedh një degë artistike, për shembull, Arte të bukura.

Ekziston një film që tregon rëndësinë e artit në jetën e qenies njerëzore për shkak të lidhjes së tij me një kulturë që edukon mendjen dhe zemrën: Buzëqeshja e Mona Lizës, një film me protagonist Julia Roberts, është një përrallë që të mendon.

Të gjithë drejtimet e kolegjit janë po aq të rëndësishme. Çdo disiplinë kontribuon në njohuri rreth realitetit që fillon nga një perspektivë specifike, për shembull, nga vizioni humanist, nga një këndvështrim eksperimental ose nga qasja e artit. Çfarë karriere do të dëshironit të studionit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.