Kërkesat për nderimet e shkollës së mesme dhe përparësitë e tyre

studentët që marrin maksimumin nga studimet

Nëse si student merrni një gradë nderi mund të jeni të lumtur sepse është nota më e lartë që mund të keni. Për shumë njerëz duket se është një synim i pamundur për të arritur, por në realitet me vendosmëri dhe këmbëngulje mund të jetë i disponueshëm për këdo. Ky kualifikim mund të merret nga një lëndë ose një kurs, është një njohje si për punën ashtu edhe për notën mesatare të marrë, më e mira nga të gjitha është se ka përparësi të mëdha.

Kërkesat për të marrë një diplomë të shkëlqyeshme

Marrja e një diplome të shkëlqyeshme në shkollën e mesme është më e lehtë për të bërë në një ose më shumë lëndë me vendosmëri dhe përpjekje sesa ta bësh atë si një pikë globale, pasi që atëherë notat maksimale duhet të merren në të gjitha lëndët.

Kjo përmendje u jepet vetëm ushqimeve më të ndritshme si një çmim i jashtëzakonshëm dhe përparësia që pëlqehet më shumë është përjashtimi i pagesës së tarifave të shkollimit në vitin e parë të studimeve universitare dhe selektivitetit.

të lumtur gjimnazistë

Arritja e një notë mesatare prej 9 në nivelin global të të gjitha lëndëve do të jetë në gjendje të ketë vlerësimin e një vlerësimi të nderuar. Por kjo përmendje nuk u jepet të gjithëve edhe nëse i kanë këto kualifikime pasi që u jepet vetëm 5% të numrit të përgjithshëm të studentëve të regjistruar në këtë lëndë ose kurs, kështu që një vlerësim i studentëve më të ndritshëm do të bëhej përpara se të jepte këtë çmim.

Nuk është vetëm për më të zgjuarit

Nëse mendoni se kjo përmendje është vetëm për studentët më inteligjentë, keni gabim sepse është e nevojshme të merrni parasysh edhe këmbënguljen, përpjekjen dhe zbatimin e secilit për ta marrë atë.  Nëse dëshironi të merrni një diplomë të shkëlqyeshme në studimet tuaja të shkollës së mesme, idealja është që të shkoni në një psikopedagog ose në një akademi studimesh në mënyrë që ata t'ju ofrojnë teknikat e studimit që ju përshtaten më së miri.

Gjëja më e mirë gjithashtu në lidhje me gradën e nderit përveç përjashtimit të pagesave është se ju nuk do të përjashtoheni nga të qenit në gjendje të kërkoni bursa të rregullta për studimet universitare. Prandaj, do të jeni në gjendje të paguani shumë më pak dhe të kualifikoheni për kursime të konsiderueshme në studimet tuaja.

nxënës të shkollës së mesme

Përparësitë e marrjes së një diplome të shkëlqyeshme në Baccalaureate

Nëse jeni një nga ata me fat që keni marrë një diplomë të shkëlqyeshme në Baccalaureate falë përpjekjes dhe këmbënguljes suaj, atëherë do të doni të dini më hollësisht se cilat janë avantazhet e fitimit të kësaj përmendjeje të veçantë.

Viti i parë i shkollimit në universitet është falas

Ndërsa të gjitha përpjekjet kanë shpërblimet e tyre, nëse merrni një diplomë nderi mund të keni regjistrim falas për çdo karrierë që zgjidhni. Në varësi të karrierës që zgjidhni, regjistrimi mund të rritet ndjeshëm, kështu që nëse keni një diplomë të shkëlqyeshme do të thotë një kursim i mirë për të marrë gradën që dëshironi pavarësisht nga çmimi.

Përzgjedhja nuk do t'ju kushtojë para

Por para se të hyni në universitet do të duhet të bëni selektivitetin, edhe pse pas marrjes së një diplome të shkëlqyeshme, ajo që është e qartë është se nuk do të keni probleme sepse tashmë e dini se si është të studiosh me vendosmëri dhe këmbëngulje. Nëse keni nderime në Bacalaureate nuk do t'ju kushtojë para për ta bërë dhe nuk do të duhet të paguani për asnjë provim të përzgjedhjes (Kushton mes 70 dhe 100 euro për ta bërë në varësi të komunitetit në të cilin jeni).

Ju do të keni një vlerësim më të mirë për të kërkuar një bursë

Siç e dini, edhe nëse keni një diplomë nderi, ky nuk është problem të jeni në gjendje të aplikoni për bursa, kështu që kur i kërkoni ato do të keni një vlerësim më të mirë në administratën publike sesa sikur të mos e kishit pasur.

duke studiuar shumë

Të kesh nderime në Universitet ka edhe një çmim

Nëse jeni tashmë në universitet dhe tashmë e dini se çfarë është të studioni me vendosmëri dhe përpjekje, ju gjithashtu mund të keni mundësinë e marrjes së një diplome të shkëlqyeshme dhe gjithashtu është shpërblyese për ta arritur atë. Nëse merrni nderime në një lëndë në universitet, në regjistrimin tjetër nuk do të paguani të njëjtat kredite që keni marrë në atë lëndë. Për shembull, nëse lënda që keni marrë me nderime është 12 kredite, atëherë në regjistrimin tjetër do të kurseni 12 kredite dhe nuk do t'i paguani ato, domethënë ato do të zbriten nga çmimi i regjistrimit përfundimtar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i vendit mbajtës të Jose Miguel Ruiz dijo

  A mund të më tregoni se ku e keni marrë këtë informacion që me regjistrimin e Nderit, selektiviteti nuk paguhet? Pas leximit të këtij informacioni ne kemi shkuar në Universitetin e Huelva, pasi djali im ka një regjistrim të nderuar dhe është dashur të paguajë Selectividad dhe ata na kanë thënë që të mos kemi ndonjë provë për këtë, kështu që ata më kërkojnë t'i marr ato nga kemi marrë këtë informacion, për të kontrolluar atë dhe për të vepruar në përputhje me rrethanat.

  A mund të më jepni disa informacione në lidhje me të?

  Falënderim

  1.    maria jose roldan dijo

   Ju keni një email

   1.    antina dijo

    Përshëndetje, unë gjithashtu kam një diplomë nderi dhe ata më kanë thënë që duhet të paguaj selektivitetin. Nga i merrni ju informacionet? Faleminderit

  2.    cicërimë dijo

   në Leon duhej të paguaja si të tjerët

 2.   Jose dijo

  Unë kam një diplomë nderi në vitin e 2-të të shkollës së mesme dhe ata më kanë thënë që tarifa për të paguar provimet e përzgjedhjes duhet të paguhet.
  Se kjo është e vlefshme vetëm për regjistrim në Universitet.
  Konkretisht në Andaluzi (Jaen)

 3.   diell dijo

  Kam marrë një 10 në latinisht në vitin e parë të shkollës së mesme dhe nuk më kanë dhënë asgjë

  1.    Peter dijo

   Vajza ime ka marrë një mesatare prej 9,7 në vitin e dytë të shkollës së mesme, a ka ajo të drejtë të respektojë maturën dhe nëse po, a duhet ta pretendoj atë? Faleminderit nëse dikush mund të më ndihmojë do ta vlerësoja

 4.   eva dijo

  A mund të më jepni informacion më specifik në lidhje me këtë temë?

 5.   Ann dijo

  Vajza ime fitoi nderime në Asturias në Bacalaureate 2 dhe këtu në Asturias asaj iu desh të paguante tarifat për provimet hyrëse EBAU dhe në universitetet Asturian ajo do të duhet të paguajë shkollim. Me sa duket këtu ata nuk i shpërblejnë djemtë që bëjnë një përpjekje Duket shumë, shumë e trishtuar për mua ... Ata duhet të turpërohen, duhet të jetë e vetmja autonomi që i trajton të rinjtë e saj kështu

  1.    Alberto dijo

   Unë nuk e di se ku i merr këto thashetheme kjo vajzë, por nuk është e vërtetë që ata ju paguajnë selektivitetin nëse merrni nderime.

 6.   Fernando dijo

  Nëse studioni më shumë se një diplomë, a keni akoma regjistrim falas vitin e parë me regjistrim nderi?

 7.   Maika dijo

  Vajza ime kishte shkollim dhe paguante tarifat e Ebau.