Kërkesat për të hyrë në ushtri

ushtarë të ushtrisë në një mision

Ka njerëz që që nga fëmijëria janë të interesuar për gjithçka që lidhet me ushtrinë apo ushtrinë ... ata e dinë se kur të rriten, duan t'i përkushtohen kësaj pothuajse pa ditur ta bëjnë këtë ndërsa rriten. Nga ana tjetër, njerëzit e tjerë e zbulojnë atë ndërsa plaken. Ata po e kuptojnë që shijet dhe interesat e tyre personale dhe profesionale kanë të bëjnë shumë me atë që bëhet në ushtri.

Të jesh në ushtri dhe të futesh në ushtri është ëndrra e shumë njerëzve që duan të jenë profesionistë në këtë sektor. Ushtria është bërë një mundësi e shkëlqyer për punë dhe mund të promovohet si një karrierë profesionale. Ju mund të specializoheni në fusha të ndryshme brenda këtij profesioni. Çdo vit ushtria spanjolle kërkon profesionistë të specializuar, por të jesh ushtarak ... duhet të kesh një profesion dhe dëshiron të jesh! Si në çdo profesion tjetër, jo të gjithë ia vlen, dhe me të vërtetë duhet të dëshironi ta bëni atë për të arritur rezultate të mira profesionale.

Hyni në ushtri

Ka disa kërkesa që janë thelbësore për të qenë në gjendje të hyni në ushtri. Ato që do të shihni më poshtë janë kërkesat më të përgjithshme, por më pas, varësisht nga kategoria në të cilën dëshironi të konkurroni, ato do të kenë kërkesa më specifike dhe konkrete. Por si rregull i përgjithshëm, kërkesat e mëposhtme janë globale për të gjitha fushat:

 • Keni kombësi spanjolle
 • Të mos privohen nga të drejtat civile
 • Të mos ketë rekord penal
 • Jini 18 vjeç (ose i takoni ata në vitin e thirrjes)
 • Për të marrë pjesë në Trupat e Përgjithshëm dhe Trupat Detare (pa kualifikim paraprak) nuk duhet të jeni 21 vjeç
 • Në Trupat e Shëndetit Ushtarak (pa kualifikime të mëparshme) nuk ka asnjë kufizim maksimal të moshës
 • Për pranim me gradë (pa një diplomë të mëparshme universitare), për Korpusin e Përgjithshëm dhe Marinën, 31 vitet nuk duhet të plotësohen ose të jenë përmbushur në vitin në të cilin është publikuar thirrja përkatëse.
 • Për Shkallën e Oficerëve të Trupave të Shëndetit Ushtarak, (pa kualifikim paraprak të diplomës universitare) 27 vitet nuk duhet të plotësohen ose të jenë përmbushur në vitin në të cilin është publikuar njoftimi përkatës.
 • Ju nuk mund të keni tatuazhe që kanë shprehje ose imazhe në kundërshtim me vlerat institucionale.
 • Nuk lejohen as tatuazhet ose ndonjë modifikim i trupit që mund të jetë i dukshëm në uniformat e Forcave të Armatosura.

Forcat Ajrore Spanjolle

Çfarë kualifikimesh ju nevojiten?

Kualifikimet që do t'ju duhen për të hyrë në ushtri dhe për të shijuar punën tuaj në Forcat e Armatosura do të varen mbi të gjitha nga pozicioni që dëshironi të përdorni. Ju nuk do të keni nevojë për të njëjtin kualifikim për trupat tokësore, si për trupat shëndetësore ushtarake ose për të hyrë në trupa dhe marinarë.

Kur të keni përmbushur kërkesat minimale dhe të keni kualifikimin e kërkuar, do të duhet të kaloni testet e hyrjes. Sistemi zgjedhor është përmes konkurrencës-opozitës. Ju do të duhet të jeni të vetëdijshëm për thirrjen në mënyrë që kur të hapet, të mund të paraqisni kërkesën tuaj. Nëse doni të jeni të vëmendshëm, duhet të keni kujdes për Gazetën Zyrtare të Shtetit.

Në rezolucion do të merrni datat e thirrjes, atë që duhet të paraqisni, shkallën e kërkuar në secilin rast. Atëherë do të shfaqen listat e të pranuarve dhe të përjashtuarve. Në listën e përjashtuar ato japin mundësinë për të korrigjuar gabimet. Vendi, data dhe koha e fillimit të provës së parë të kundërshtimit do të shfaqen gjithashtu.

Kur filloni procesin e kundërshtimit dhe procesin e përzgjedhjes, vendet, datat dhe orët për thirrjet e ardhshme që do të duhet të merrni pjesë kur miratoni do të publikohen. Mund të merrni gara të ndryshme: trupat dhe marinarët, psikologjia ushtarake, infermieria ushtarake, ushtria tokësore ose forca ajrore.

Forcat Ajrore në tokë

Në varësi të vendit ku dëshironi të përdorni, kërkesat mund të ndryshojnë. Shtë e nevojshme që të merrni parasysh se në cilin sektor të ushtrisë dëshironi të futeni dhe pasi ta keni të qartë, atëherë mund të shikoni kërkesat më specifike për secilin rast të veçantë.

Ajo që është e qartë është se nëse vërtet doni t’i përkushtoheni të qenit në ushtri dhe hyrjes në ushtri, ju mund të keni një karrierë të mirë profesionale. Ju do të jeni në gjendje të punoni për atë që ju pëlqen dhe të shijoni çdo mëngjes një punë për të cilën jeni të apasionuar dhe që do ta kryeni me energji dhe forcë fizike dhe të brendshme. Zbuloni për tjetrën njoftimi dhe kështu përmbushni ëndrrën tuaj për të punuar në ushtri!


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   camila herrera dijo

  Po sikur të dua të hyj në ushtrinë argjentinase dhe të kem një vëlla në burg, a më pengon diçka?

 2.   jossellin vega dijo

  Ditë që i përkas SPI-së së Panamasë, do të doja gjithashtu t'i përkisja forcës së Spanjës ose të lëvizja atje, a mund ta bëj