Po kërkoni punë ose përgatiteni për provime publike?

kundërshtimet

Kjo pyetje me siguri është bërë nga shumë të papunë në një moment. Zakonisht mendohet. Personi i papunë mund të zgjedhë të marrë një provim për të kërkuar një mundësi të re pune. Sidoqoftë, të dy opsionet mund të ndodhin së bashku. Dikush mund të përgatisë një opozitë dhe në të njëjtën kohë të vazhdojë me kërkimin aktiv të punës. Një gjë nuk duhet të jetë e papajtueshme me një tjetër.

 

Nga ana tjetër, në temën e kundërshtimeve, nuk ka një moment të mirë tani. Oferta e punësimit publik po zvogëlohet çdo vit, me sa herë që thirren më pak vende për të punuar në Administratën Publike. Kjo do të thotë që ka më pak vende dhe më shumë njerëz shfaqen se kurrë për shkak të rritjes së numrit të të papunëve, shumë prej tyre në nivelin universitar. Kjo do të thotë, tani është shumë më e komplikuar të marrësh një opozitë sesa disa vjet më parë, sepse ka më pak vende dhe një konkurrencë më të madhe.

 

Përparësia e madhe e gjetjes së një opozite është se ju merrni një punë të përhershme për jetën. Ky është motivi kryesor. Për shkak të kësaj çështje, ka akoma të papunë që vazhdojnë të hedhin bast për kundërshtimet edhe në këtë kohë që gjithçka është kthyer kundër tyre. Çmimi përfundimtar është shumë i shijshëm, por shumë pak (gjithnjë e më pak) e marrin atë. Prandaj, duhet të konsideroni seriozisht nëse meriton kaq shumë përpjekje dhe atëherë keni pak mundësi për ta arritur atë.

Vendimi do të varet nga secili. Por nuk do të jetë aspak e lehtë në asnjë rast. Cilin do të zgjidhnit?

Më shumë informacion: Studioni provimet konkurruese, një zgjidhje për papunësinë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.