Katër rekomandime për të filluar mësimin e një gjuhe të re

mësoni gjuhë

Në ditët e sotme, vetëm komunikimi në gjuhën tonë amtare nuk mjafton më. Si profesionalisht ashtu edhe personalisht, mësimi i një gjuhe të re mund të na hapë shumë dyer, duke rritur mundësitë tona për punë, udhëtime dhe studime.

Në mes përfitimet e mësimit të një gjuhe të re ne mund të nxjerrim në pah sa vijon:

 • Kur mësoni një gjuhë tjetër, zhvilloni aftësi që do t'ju ndihmojnë të përballeni me sfidat e përditshme.
 • Gjithashtu, do t'ju ndihmojë të stërvitni trurin tuaj.
 • rrisni besimin tuaj
 • Ju mësoni për kulturat e reja
 • Rritni motivimin tuaj për të arritur dhe ndjekur qëllime të reja.

Nëse doni të mësoni një gjuhë të re dhe nuk dini nga të filloni, ky është artikulli që duhet të lexoni për të shpjeguar se ku të filloni në mënyrë që mësimi juaj të jetë më i shpejtë dhe më efektiv.

mësoni anglisht

Mësimi i një gjuhe të re kërkon përpjekje dhe këmbëngulje. Ju nuk mësoni një gjuhë të re nëse nuk jeni në gjendje t'i kushtoni kohë të mjaftueshme mësimit të saj.

Dhe megjithëse është e vërtetë që ka shumë formula për të mësuar në një mënyrë më të këndshme dhe që nuk bëhet makth, realiteti është se mësimi i një gjuhe të re kushton shumë punë.

Katër rekomandime për të filluar mësimin e një gjuhe të re

Ju duhen disa këshilla për të filluar të mësoni një gjuhë të re që do t'ju motivojë të vazhdoni të studioni.

Këtu janë katër rekomandime që do t'ju ndihmojnë të arrini rezultate në një kohë të shkurtër:

Vendosni synime kur filloni të mësoni një gjuhë

Mund të duket e qartë, por përpara se të filloni mësimi i një gjuhe të re Duhet të jeni të qartë se përse doni ta bëni. Ju duhet të keni një arsye të mirë për të mësuar një gjuhë tjetër (për punë, për studime, sepse do të jetoni në një vend tjetër,...).

Nëse nuk keni një arsye të mirë për të studiuar një gjuhë tjetër, ka të ngjarë që me kalimin e kohës të humbni motivimin dhe të përfundoni duke hequr dorë. Nuk ka rëndësi arsyeja, sepse nëse është vërtet e rëndësishme, do të angazhoheni maksimalisht mësoni atë gjuhë të re.

gjuhët e studimit

Gjëja tjetër që duhet të pyesni veten është: çfarë doni të arrini dhe deri kur? Kjo do të thotë, ju duhet të vendosni një qëllim që është realist dhe i arritshëm.

nuk mund të pretendosh mësoni një gjuhë të re dhe flisni atë si vendas në vetëm një muaj, kjo është e pamundur.

Por, një ide e mirë mund të konsistojë në vendosjen e objektivave dhe qëllimeve specifike që mund t'i realizoni. Për shembull: duke lexuar një faqe të një libri çdo ditë, duke mësuar përmendësh 15 fjalë të reja të fjalorit çdo ditë, duke dëgjuar një podcast çdo mëngjes në metro gjatë rrugës për në universitet ose në punë, etj...

Gjeni burime për të mësuar gjuhën e re

Një nga mënyrat më të lehta për të mësuar një gjuhë të re është të konsumojmë produkte që janë në gjuhën që duam të zotërojmë.

Dëgjoni këngët tuaja të preferuara, lexoni një libër, shikoni filma ose seriale në versionin e tyre origjinal (me titra), dëgjoni një podcast, lexoni artikuj në gazeta ose revista.

Ideja është që ju të përfitoni nga moria e burimet online që ekzistojnë në gjuhën e re dhe futini ato në jetën tuaj të përditshme në një mënyrë natyrale. E rëndësishme është që çdo ditë t'i kushtoni pak nga koha juaj gjuhës së re.

Gjeni njerëz që flasin gjuhën që po mësoni

praktikoni conversación, kur të mësuarit e një gjuhe të re është një nga aspektet themelore të të gjithë mësimit.

Nëse nuk njihni njerëz në mjedisin tuaj që, për shembull, flasin gjermanisht, aktualisht ka shumë faqe interneti dhe aplikacione në internet që ju lejojnë të kontaktoni njerëzit që flasin atë gjuhë.

Për të mësuar gjermanisht

Një nga përvojat më të mira për të praktikuar gjermanishten janë orët private në internet mësuesit e gjermanishtes Popullsia vendase. Do të jeni në gjendje të mësoni me ritmin tuaj dhe do të humbni frikën për të folur në një gjuhë tjetër.

Do të shihni se si në një kohë të shkurtër keni avancuar dhe keni fituar besimin për të folur këtë gjuhë. Përveç fitimit të besimit, do t'ju ndihmojë të qëndroni të motivuar dhe të mos hiqni dorë qëllimi për të mësuar një gjuhë të re.

Përfitoni nga teknologjitë e reja

Të folurit në gjuhën e re që po mësoni është thelbësore, por për t'u njohur me të, është gjithashtu thelbësore që të filloni të mendoni dhe reflektoni në këtë gjuhë të re.

mësoni gjuhë teknologjitë e reja

Një truk efektiv që mund t'ju ndihmojë është ndryshoni gjuhën e paracaktuar që keni në pajisjet tuaja elektronike (celular, tablet, etj...). Kjo mund t'ju ndihmojë të zhyteni plotësisht në gjuhën që po mësoni.

Së fundi, përdorni një platformë gjuhësore në internet si italki është gjithashtu një nga mënyrat më të mira për të mësuar një gjuhë të re. Në të do të gjeni shumë burime që do t'ju ndihmojnë në mësimin tuaj dhe do t'ju bëjnë të përparoni shpejt dhe me efikasitet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.