Krijimi i vendeve të punës në Spanjë favorizon mbi të gjithë ata mbi 50 vjeç

kundërshtimet2002022015

Të gjitha të dhënat statistikore përkojnë në faktin se nëse 2013 ishte viti në të cilin u krijua përsëri punësimi në Spanjë, 2014 ishte kur kjo prirje u konsolidua kështu që tashmë mund të thuhet se punësimi neto krijohet në Spanjë, madje edhe në sektorë që ishin zhytur në vijën ujore nga kriza, siç është ndërtimi.

Edhe pse ne ende kemi një normë papunësie prej 23,7% të popullsisë në moshë pune, 2014 ka nënkuptuar krijimin e 433.900 vendeve të punës. Nga këto, 280.300 janë punë për njerëzit mbi 50 vjeç. Mund të pohohet pa frikë se do të gaboni se 2014 ka qenë një vit në të cilin është krijuar punësim me një rënie të papunësisë nga 477.900 persona dhe krijimin e 433.900.

Në këtë rimëkëmbje të punës, më të përfituarit kanë qenë mbi 50 vjeçKy është një rezultat paradoksal nëse merret parasysh se shumica e ndërmarrjeve duan që punonjësit e tyre sa më të rinj aq më mirë. Në çdo rast, largimi i punësimit i vitit 2014 nuk mund të fshijë më shumë se 7 vjet të shkatërrimit të vendit të punës.

Sot ka më shumë se pesë milion njerëz të papunë në Spanjë, duke llogaritur në faktin se pas këtyre numrave janë dramat njerëzore dhe jetësore të madhësisë së parë. Fatkeqësisht ka 1.760.000 familje në të cilat të gjithë anëtarët e saj janë të papunë dhe 731.000 prej tyre nuk kanë të ardhura.

Sidoqoftë, të dhënat e mbajtura nga Instituti Kombëtar i Statistikave lejojnë që dikush të hamendësojë një tendenca neto e krijimit të vendeve të punës e cila filloi në 2013 dhe është konsoliduar në 2014. Për herë të parë në një kohë të gjatë në Spanjë, krijimi i vendeve të punës nuk shënohet nga sezonaliteti, i cili zakonisht përqendrohet në muajt e verës.

E tillë është panorama e re e punësimit në Spanjë që madje vendet e punës krijohen edhe në sektorin e ndërtimit komat deri vonë. Në këtë sektor dhe në vitin 2014, u krijuan rreth 40.000 vende pune. Në çdo rast, duhet të merret parasysh, për t'i vlerësuar këto të dhëna, që në 7 vjet të krizës së tullave, 1.700.000 punë janë shkatërruar në këtë sektor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.