Kurse për të papunët në Alcorcón

kundërshtimet2023012013a

La iniciativa vjen nga Këshilli i Qytetit Alcorcón që do të zhvillojnë kurse të aftësimit profesional për punësim përmes Departamenti i Ekonomisë, Punësimi dhe Teknologjitë e Reja. Zona e kryesuar nga kryetari i bashkisë Carlos Gómez ka nënshkruar një marrëveshje me Komunitetin e Madridit për zhvillimin e kurseve të trajnimit profesional.

Këto kurse i kanë të gjitha një pjesë teorike dhe një pjesë praktike përveç që janë në gjendje të zhvillojnë praktikat profesionale të papunësisë jo-punëtore. Marrëveshja që është arritur me Komunitetin e Madridit do të lejojë trajnimin e 700 personave të papunë dhe sigurimin e 5.830 orëve të trajnimit.

Buxheti për trajnim do të jetë 417.153,42 euro. Qëllimi i kurseve është trajnimi i të papunëve dhe banorëve të Komunitetit të Madridit të cilët janë të regjistruar në rrjetin e zyrave të punës. Ka edhe vende të rezervuara për punëtorët që kanë punë. Për të marrë pjesë në veprimet e trajnimit, këta të fundit duhet të jenë banorë brenda territorit të Komunitetit të Madridit.

Shtë një iniciativë e lavdërueshme që do të lejojë njerëzit e papunë në qytet të stërviteni në një profesion për të cilin ka një vend pune. Të papunët, pasi të ketë përfunduar trajnimi, pritet që ata të mund të fillojnë edhe duke u regjistruar si të vetëpunësuar ose duke krijuar ndërmarrjen e tyre.

Burimi: Madrid News | Foto: M. Stili i flokëve


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.