Llojet e diplomave të mesme në Formimin Profesional

mesatarja e diplomimit

Nuk ka dyshim se zgjedhja e një pune të mirë çdo ditë është më e ndërlikuar dhe e vështirë. Ka shumë njerëz që vendosin të trajnohen dhe zgjerojnë kurrikulën e tyre, duke studiuar një diplomë të caktuar universitare. Një mënyrë tjetër për t'u trajnuar dhe për të qenë në gjendje të aplikoni për një vend pune është përmes Formimit Profesional.

Shkallët e ndryshme të pranishme në AFP janë mjaft të vlefshme kur bëhet fjalë për aplikimin për një pozicion në tregun e gjerë të punës. Në artikullin vijues do të flasim për shkallët e ndryshme të ndërmjetme që mund të gjeni në FP dhe si t'i aksesoni ato.

Çfarë është një diplomë mesatare?

Shkalla e ndërmjetme mund të përfshihet në atë që njihet si Formimi Profesional Special. Ky lloj FP është krijuar në mënyrë që studentët të mund të trajnohen në një fushë të caktuar dhe të aksesojnë shpejt botën e punës. Përveç klasave të mesme, janë klasat e larta dhe formimi profesional bazë. Notat e mesme nuk janë gjë tjetër veçse studime profesionale, përmes të cilave presin studentët të jetë në gjendje të zhvillojë në mënyrë optimale një profesion apo punë të caktuar.

Në rastin e notave të mesme, trajnimi zgjat dy vjet. Në këto grada, studentët marrin trajnim teorik dhe praktik. Gjëja më e mirë për diplomat e ndërmjetme në AAP është se pjesa praktike ka përparësi ndaj asaj teorike. Kjo është diçka thelbësore kur studentët largohen plotësisht të përgatitur për botën e punës.

nxënësit e urës

Çfarë nevojitet për të përfunduar një diplomë të mesme në formimin profesional?

Ai person që dëshiron të bëjë një diplomë mesatare të AFP-së, duhet të plotësojë një sërë kërkesash:

 • Të ketë të diplomuarin e shkollës ose një diplomë më të lartë akademike.
 • Të ketë një titull të FP bazë.
 • Të ketë diplomë teknike o Teknik ndihmës.

Nëse personi nuk ka asnjë lloj kualifikimi akademik, ai mund të aksesojë shkallën mesatare të lëndës që dëshiron përmes kërkesave të mëposhtme:

 • Kaloni një kurs trajnimi specifik.
 • Kaloni provimin pranues në ciklet e trajnimit të klasës së mesme.
 • Kaloni provimin pranues në universitet për personat mbi 25 vjeç.

fp

Klasat e klasës së mesme

Nëse vendosni të zgjidhni një FP të shkallës së mesme, duhet ta dini se ka një larmi të madhe lëndësh dhe studimesh. Lëndët që kanë më shumë rezultate në nivelin e punës janë ato në shëndetësi, tregti dhe marketing, estetikë dhe parukeri dhe administrim dhe menaxhim. Studimet e ndryshme do të grupohen në familje profesionale. Më pas ju tregojmë gradat mesatare të ndryshme që ekzistojnë dhe kualifikimin përkatës:

 • Aktivitete fizike dhe sportive: Teknik në kryerjen e veprimtarive fiziko-sportive në mjedis natyror.
 • Administrimi dhe menaxhimi: Teknik i Menaxhimit Administrativ.
 • Agrare: Teknik i Prodhimit Bujqësor; Teknik në kopshtari dhe luleshitje; Teknik në Shfrytëzimin dhe Ruajtjen e Mjedisit Natyror.
 • Artet grafike: Teknik në Prepress Digital; Teknik Printimesh Grafike; Teknik i Postpressit dhe Finierimit Grafik
 • Tregtia dhe Marketingu: Teknik në Veprimtaritë Tregtare; Teknik në marketingun e produkteve ushqimore.
 • Energjia elektrike dhe elektronike: Teknik në Instalime Elektrike dhe Automatike; Teknik në Instalimet e Telekomunikacionit.
 • Energjia dhe Uji: Teknik në Rrjetet dhe Stacionet e Trajtimit të Ujit.
 • Prodhimi mekanik: Teknik i mekanizuar; Teknik Saldimi dhe Kaldajash; Teknik argjendarie.
 • Hostel dhe Turizëm: Teknik i Shërbimeve të Restaurimit; Teknik Kuzhine dhe Gastronomie.
 • Imazhi personal: Teknik në Estetikë dhe Bukuri; Teknik në Parukeri dhe Kozmetikë Flokesh.
 • Imazhi dhe zëri: Kalorësi i disqeve video dhe teknik i zërit.

Grado

 • Industritë ushqimore: Teknik në Furra buke, pastiçeri dhe pastiçeri; Teknik i vajit të ullirit dhe verërave.
 • Informatikë dhe Komunikim: Teknik në sistemet dhe rrjetet mikrokompjuterike.
 • Instalimi dhe mirëmbajtja: Teknik në objektet e prodhimit të nxehtësisë; Teknik në Instalimet e Ftohjes dhe Kondicionimit; Teknik i mirëmbajtjes elektromekanike.
 • Dru, mobilje dhe tapë: Teknik instalimi dhe arredimi; Teknik në zdrukthtari dhe mobilje.
 • Kimi: Teknik i Uzinës Kimike; Teknik i operacioneve laboratorike.
 • Shëndeti: Teknik në Farmaci dhe Parafarmaci; Teknik i Emergjencave Shëndetësore; Teknik në Kujdesin Infermieror Ndihmës.
 • Siguria dhe mjedisi: Teknik i Emergjencave dhe Mbrojtjes Civile.
 • Shërbimet sociokulturore dhe komunitare: Teknik në vëmendje ndaj njerëzve në një situatë varësie.
 • Tekstile, Veshje dhe Lëkurë: Teknike rrobaqepësie dhe mode.
 • Transporti dhe Mirëmbajtja e Automjeteve: Teknik Trupi; Teknik në elektromekanikë të mjeteve motorike.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.