Llojet e punësimit publik në vendin tonë

zyrtarë të lumtur

Nëse po mendoni të bëni një provim konkurrues për të fituar qasje në punësimin publik në vendin tonë, kjo është për shkak se gjëja më e sigurt është që ju të dëshironi të keni komoditetin dhe sigurinë për të pasur një punë për jetën dhe se nuk keni pse të keni frikë nëse keni qëlluar apo jo. Njerëzit me punë publike ndihen të sigurt sepse kanë punën e tyre, disa të përkohshëm dhe të tjerët të përhershëm, por ajo që është e sigurt është se ata gjithmonë do të kenë punë para ose pas asaj që kanë aprovuar në opozitë.

Miratoni një kundërshtim për qasje kanë një punë publike Nuk është punë e qepjes dhe e të kënduarit, pasi kërkon trajnim paraprak, kalimin e testeve dhe provimeve, si dhe të kesh një çertifikatë studimi dhe një vullnet të nevojshëm (përveç kohës) për të qenë në gjendje të përgatitesh për provimet që mund të kualifikohen për një punë publike.

Ka shumë njerëz që duhet të bëjnë pa u paraqitur në opozitë për shkak të mungesës së kohës, sepse ata janë përpjekur dhe nuk kanë arritur sukses, sepse puna aktuale nuk i lejon ata të kenë kohë për të qenë në gjendje ta kushtojnë atë për të studiuar, ose sepse rrethanat personale nuk lejojnë. Prandaj, nëse jeni një person që mund të zgjidhni një punë publike sepse keni kohe dhe vullnet (si për të studiuar në shtëpi dhe në një akademi) për të studiuar dhe për të provuar të kaloni provimet, atëherë ka më shumë gjasa që të doni të dini se cilat lloje të punësimit publik janë ato që mund të zgjidhni në vendin tonë.

zyrtarët botërorë

Katër lloje

Aktualisht ekzistojnë katër lloje të punonjësve publikë që ju duhet të dini si t'i dalloni në mënyrë që të kuptoni se në cilin mund të keni qasje në varësi të studimeve tuaja të mëparshme dhe kështu të jeni në gjendje të zgjidhni një vend pune ose një tjetër.

Zyrtarë të karrierës

Zyrtarët e karrierës janë personat që janë të lidhur me një administratë publike për kryerjen e shërbimeve profesionale shperblehet ne baze te perhershme. Ky lloj i nëpunësve civilë ka një klasifikim në varësi të kualifikimit të kërkuar për të qenë në gjendje të bëjnë kundërshtime dhe kështu të kenë akses në punësimin publik.

Ka klasifikimin e mëposhtëm:

Grupi A

Ajo është e ndarë në dy nëngrupe: A1 dhe A2 dhe duhet të keni një diplomë të vjetër universitare (diplomë ose diplomë) ose një diplomë aktuale. Ju do të duhet të keni titullin e saktë që ligji kërkon për pozicionin në të cilin dëshironi të përdorni të jetë një nëpunës civil. Klasifikimi i trupave dhe shkallëve të secilit nëngrup do të ketë të bëjë me nivelin e përgjegjësisë së funksioneve që do të kryhen në punë dhe karakteristikat që nevojiten në provimet e pranimit.

Grupi B

Për këtë grup të hyrjes, nuk do t'ju duhet një diplomë universitare, por më tepër një diplomë e Teknikut të Lartë, e cila do të varet nga lloji i trupit që dëshironi të përdorni.

Grupi C

Ky grup ndahet gjithashtu në dy nëngrupe, C1 dhe C2. Në nëngrupin e parë keni nevojë për një diplomë teknike ose kualifikim teknik dhe në nëngrupin e dytë kualifikimin e Arsimit të Mesëm të Detyrueshëm.

zyrtarët

Zyrtarët e përkohshëm

Nëpunësit civilë të përkohshëm janë ata që për arsye të ndryshme janë emëruar për të kryer funksione të nëpunësve civilë në karrierë, por përkohësisht. Ata emërtohen kur ndodh ndonjë nga rrethanat e mëposhtme:

  • Ekzistenca e vendeve të lira të punës që nuk mbulohen nga nëpunësit civilë të karrierës.
  • Zëvendësimi i përkohshëm.
  • Ekzekutimi i programeve përkohësisht.
  • Teprica e detyrave në një periudhë prej gjashtë muajsh ose një prej dymbëdhjetë muajve.

Stafi i punës

Personeli i punës janë personat që, me një kontratë zyrtare pune, ofrojnë shërbime të paguara për Administratën Publike.

takimi i zyrtarëve

Staf i përkohshëm

Personeli i përkohshëm janë njerëzit që kanë një punë të përkohshme dhe që kryejnë funksione të klasifikuara si shërbime të veçanta këshilluese, duke u paguar me buxhete të caktuara për këtë lloj pune të përkohshme.

Këto janë llojet e Punësimit Publik që ekzistojnë aktualisht në vendin tonë, dhe në varësi të llojit të studimeve që keni ose punës që dëshironi të keni, ju do të duhet të të ketë trajnim specifik ose jo shumë specifik paraprak. Por siç mund ta shihni, ka shumë mundësi që vendi ynë jep për të qenë në gjendje të punojë në punësimin publik. A e dini tashmë se çfarë doni të paraqiteni për të ardhmen tuaj?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.