Përfundon nisma e parë URBAN

El Programi i Trajnimit dhe Punësimit URBAN sapo ka trajnuar 60 të papunët e parë që kanë marrë pjesë në të. Programi URBAN kombinon klasat teorike dhe praktike për 6 muaj dhe zhvillohet në qytetin e Torrentit të Valencias. Ky promovim i parë përbëhet tërësisht nga njerëz të papunë nga qyteti i Xenillet.

E para kurse teorike - praktike që janë mësuar në planin URBAN kanë qenë kopshtaria, muratura, hidraulika dhe energjia elektrike. Të papunët, ndërsa zhvillojnë përgatitjen e tyre teorike - praktike në zanatin e sipërpërmendur, kanë marrë një pagë që u lejon atyre të mbijetojnë ndërsa ishin duke u trajnuar.

Thirrja tjetër për planin tjetër URBAN tashmë është duke u zhvilluar në mënyrë që aplikantët të paraqesin aplikacione për kurset që ata ndjekin do të fillojë në tetor 2010 dhe gjithashtu do të trajnojë 60 të papunë të tjerë.

Dhënia e diplomave të promovimit të parë të planit URBAN është kryer në Torrent Shtëpia e Kulturës dhe në një zonë që të sapodiplomuarit e dinë mirë sepse praktikat e shumë prej tyre kanë qenë që të rigjenerojnë strukturën urbane që e rrethon atë. Trajnimi teorik ka qenë 820 orë dhe 90 orë trajnim shtesë.

Plani URBAN financohet nga Përputhës torrent dhe me fondet FEDER të Bashkimit Evropian. Plani hyri në fuqi duke u përpjekur të ishte një valvul shpëtimi për të ndaluar shkatërrimin e vendit të punës që po ndodhte në të gjithë zonën dhe për të rehabilituar zonat e degraduara urbane.

Burimi: Njoftime për shtyp të Komunitetit të Valencias | Foto: PACRDORIMI


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.