Si të mbaroni tezën e doktoratës në orar

Si të mbaroni tezën e doktoratës në orar

Ka një realitet relativisht të shpeshtë në doktoraturë. Doktoratori shtyn fundin e teza. Në shumë raste, sepse ai është viktimë e idealizimit të tij se çfarë do të thotë të bësh një punë të këtyre karakteristikave. Momenti i mbrojnë punën para gjykatës së tezës prodhon nervozizëm të arsyeshëm.

Sidoqoftë, nuk mund të aspirojmë të bësh një vepër pa asnjë lloj gabimi. Puna juaj mund të përmirësohet, është ajo e të gjithë studentëve të doktoratës. Dhe kjo nuk do të thotë që ata nuk kanë bërë një punë të shkëlqyeshme.

Nëse keni beca Për të kryer hulumtimin tuaj, pra, afati i fundit i periudhës së bursës mund t'ju motivojë të përfundoni gjithashtu punën tuaj dhe të përqendroheni në tregun e punës.

Si ta mbaroni punën tuaj në orar

1. Bisedoni me tuajin drejtori i tezës në lidhje me qëllimin tuaj për të përfunduar punën në atë datë. Ju duhet bashkëpunimi i drejtorit tuaj pasi ai bën korrigjimet e punës. Komunikoni qëllimin tuaj për të përfunduar.

2. Specifikoni tuajin objektivat. Për shembull, specifikoni kur do të keni mbaruar secilin kapitull. Convenientshtë e përshtatshme të organizoni një projekt të madh në seksione më të vogla.

3. Themeloni tuajin qëllimet e përditshme. Për shembull, shkruani 1500 fjalë në ditë. Shpesh herë, shkrimi është biznesi i madh i papërfunduar i studentëve të doktoratës të cilët bllokohen nga marramendja e faqes bosh. Nëse jeni në fazën e rishikimit të tezës, atëherë urime sepse tashmë keni bërë shumë punë. Sidoqoftë, tani ju duhet edhe një rrugë e gjatë për të bërë për të zbutur tekstin duke eliminuar atë që nuk shton vlerë, duke korrigjuar gabimet e mundshme dhe duke shtuar një shënim në fund të faqes.

4. Vendi juaj i punës duhet të jetë aty ku bibliografia kryesore që jeni këshilluar për punën tuaj. Për shembull, në bibliotekën e universitetit.

Si ta mbaroni punën tuaj

5. Punoni më shumë tani sepse më vonë mund të pushoni. Nëse jeni në fazën përfundimtare të tezës suaj, kjo mund të jetë një gjë e mirë filozofia e punës. Possibleshtë e mundur që ditët tuaja të vazhdojnë përgjithmonë, megjithatë, kjo përpjekje ka kompensimin e saj kryesor në kënaqësinë e mbarimit.

6. Shënoni me të kuqe në kalendar datën në të cilën dëshironi të përfundoni tezën tuaj. Shikoni atë datë si një pikë kthese në jetën tuaj. Merrni këtë me vlerën nominale, domethënë, shikoni kohën pas asaj date si një kohë për t'u angazhuar në projekte të tjera. Filloni të mendoni në këtë mënyrë sepse motivimi i vërtetë vjen nga qëndrimi mendor.

Teza të doktoratës të porositura

Mjerisht, tregu i zi gjithashtu ka arritur fushën e tezave të doktoratës, siç tregohet nga shembulli i atyre ndërmarrjeve që kanë shkrimtarë që janë përgjegjës për të shkruar teza për njerëzit e tjerë në këmbim të kompensimit financiar. Fshijeni këtë mundësi nga mendja juaj: teza juaj duhet të jetë e juaja, nëse nuk e ka thelbin tuaj, atëherë titulli nuk ka kuptim.

Ndaloni së justifikuari: "Jo perfekt"," Mund të shtoja më shumë bibliografi "," Unë mendoj se ia vlen të kalosh më shumë kohë në të "... Për një perfeksionist të përjetshëm, puna nuk është kurrë mjaft e përsosur. Prandaj, supozoni që anëtarët e gjykatës do t'ju japin kritika konstruktive, por në vend që ta shihni këtë si diçka negative që reflekton mangësi në punën tuaj, vëreni këtë në pjesën e saj pozitive. Këto vëzhgime do t'ju ndihmojnë të përmirësoheni.

Por gjëja më e rëndësishme është vullneti. Nëse e keni arritur deri më tani, mendoni se gjëja më e mirë që mund t'ju ndodhë është të mbaroni këtë punë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.